Opět se z vás stali po prázdninách každodenní svačináři a po prvním měsíci školní docházky jste při chystání občerstvení bez nápadů? Pojďme si shrnout a zopakovat, na co je třeba při přípravě svačin pro děti dbát. Inspirujte se našimi tipy, jak zajistit, aby se váš školák o přestávce vydatně a zdravě najedl.
Proč je svačinka o velké přestávce tak důležitá?
Pokud s dětmi z nejrůznějších důvodů před odchodem do školy nestíháte snídat, je o to důležitější věnovat přípravě svačiny ještě větší pozornost. Pro dítě je to první jídlo dne a doplnění energie je zcela namístě. Dopolední svačinku samozřejmě potřebují i školáci, kteří ráno doma posnídají, protože do oběda je zkrátka ještě daleko. Najedené děti se ve škole lépe soustředí na učení a mozek a svaly pracují optimálněji. Se zaplněným žaludkem se jim zároveň zlepší nálada.
Udělejte si z ranního snídání rituál. Do velké přestávky pak nebude dítěti kručet v bříšku.
Zdroj: Freepik
Co by měla zdravá svačina obsahovat?
Ideální svačina by se měla skládat z co nejvíce důležitých živin. Chybět by ve svačinovém boxu nemělo:
- Celozrnné nebo žitné pečivo
Žitné nebo celozrnné pečivo obsahuje více minerálních látek, vitamínů a vlákniny než pečivo z bílé mouky.
- Ovoce, zelenina
Sezónní ovoce a zelenina dodává ty správné vitamíny. A není pro dítě lákavější svačiny, než když je obsah boxu pořádně pestrý. Tuto barevnost můžete vytvořit právě pomocí ovoce a zeleniny. Jen se zamyslete: zelený salát, červená rajčata, žlutá paprika či třeba oranžová mrkev. Místo sladkostí jednoduše přidejte kuličky hroznového vína, borůvek, nebo jiných bobulek. Chybět by nemělo na plátky nakrájené jablko. V naší lokalitě jedno z nedostupnějších druhů ovoce po celý rok.
Tip: Aby jablka po nakrájení nezhnědla, pokapejte je před uložením do boxu citronovou šťávou.
- Ořechy
Dalším skvělým nápadem, jak ozvláštnit a hlavně nutričně zazásobit svačinový box, je přisypání ořechů. Obsahují především zdravé mastné kyseliny, vlákninu a bílkoviny.
- Libová šunka a mléčné výrobky
Bílkoviny a vápník, další dva velmi důležité prvky, co se jídelníčku dětí týče. Jogurt, tvaroh, mléko, kvalitní netučný sýr a vysokoprocentní libová uzenina. Tvrdý sýr na kostičky o velikosti sousta, šunka smotaná do zajímavých tvarů společně se zeleninou dotvoří významnou část vyvážené dětské svačinky. Vyhýbat byste se měli tučným salámům a taveným sýrům.
- Pitný režim
Nejmenší mají zpravidla rádi sladké, málokdy se dá cukru zcela vyhnout. Velkou část nežádoucího příjmu cukru během dne je však možno eliminovat právě výběrem vhodného nápoje. Pokud vaše dítě pije vodu, máte vyhráno. Dobrou alternativou zůstávají ovocné či bylinkové čaje s trochou medu nebo ředěný stoprocentní ovocný džus, jestli dítěti činí problém vypít neslazený nápoj. Zapovězeny by měly zůstat přeslazené kupované limonády a kolové nápoje.
Aby byl jídelníček na celý týden pestrý a nenudil, pravidelně jej obměňujte. Střídat můžete kupříkladu celozrnný chléb, housky či rohlíky. Obměňovat se dá hravě také pomazánka, která by měla být vždy připravena doma bez přidaných konzervantů. Ti nejmenší by se měli vyhýbat i sladkým ovocným jogurtům a tyčinkám tvářících se, že jsou pro děti to pravé. Nejsou vhodné jako svačinka, protože obsahují příliš mnoho cukru. Hladina krevního cukru poté strmě stoupá a stejně tak bleskovou rychlostí zase klesá. Výsledkem takového procesu jsou další chutě na sladké či slané pochutiny, na které mimo jiné vzniká i nezdravá závislost. Když zvolíme svačinu vyváženou a zdravou, zůstanou děti déle syté, soustředěné a fit.
Do čeho svačinu zabalit?
Potraviny zůstanou chutné a čerstvé po delší dobu, když vybereme ten správný box na svačinu s praktickým rozdělením přihrádek. Ubrousek nalepený na rohlíku nebo rozpadený chléb ve svačinovém sáčku – tomu se chce vaše dítě zcela nepochybně vyhnout. Zkrátka by měla svačinka vypadat lákavě hlavně na pohled, až ji školák ve škole rozbalí. V dnešní době už je výběr svačinových boxů opravdu pestrý. Od rozličných barev po různé obrázky dětských hrdinů a princezen. Dbejte při výběru hlavně na to, aby měl box přepážky. I když bude vaše dítě do školy běžet nebo skákat s aktovkou, svačina zůstane na svém místě.
Nosí stále vaše dítě svačinky domů?
Někdy bývá těžké přimět menší děti, aby skutečně připravené jídlo snědly. Pokud pravidelně nacházíte svačinku netknutou, může za tím být jeden z těchto důvodů:
- Malí žáci nemusí být ještě zvyklí jíst pravidelně v čase plánovaných přestávek.
- Dítě je zaneprázdněno hraním a pobíháním se spolužáky, že se úplně zapomene najíst.
- Jednou z možností může být i školní stres.
- Dítěti jídlo zkrátka nechutná.
V každém případě si s vaší ratolestí v klidu promluvte a zjistěte příčinu, proč tomu tak je. Dítěti můžeme být i vzorem a sami si sbalit stejné jídlo s sebou do práce.
Tipy na neobvyklé svačinky:
Pokud chcete zajistit, aby vaše dítě jedlo zdravě a s chutí, je klíčová pestrost:
- Vyzkoušejte dítěti nabídnout zdánlivě obyčejné jídlo originálně. Příkladem by mohly být chlebové špízy. Zcela nepochybně budou chtít takovou svačinku nosit v boxech i spolužáci. Připravíme si špejle, chléb nakrájíme na čtverce, namažeme jej máslem nebo oblíbenou pomazánkou a napichujeme dle libosti s kousky sýru, šunky, salátu, paprik, okurky nebo rajčátek.
- Další možností je celozrnný toustový chléb, ze kterého vytvoříte různé variace na sendviče. Skvělým komponentem jsou také vejce, které výborně zasytí a dodají energii na náročné školní dopoledne.
- Má-li vaše ratolest přeci jen raději sladší typ svačinky, připravte mu ovesné banánové sušenky:
Smíchejte 180 g pomačkaných banánů, 250 g ovesných vloček, 50 g jablečného pyré, hrst rozinek a ½ lžičky vanilkového extraktu. Dle chuti lze přidat ½ lžičky skořice. Poté vytvarujte sušenky a na plechu s pečícím papírem pečte zhruba 15 minut při teplotě 180°C.
Dobrou chuť! 😊