S koncem prázdnin dozrávají první rané odrůdy hroznů. Podívejme se na hrozny blíže, abychom si byli při jejich konzumaci vědomi všech jejich benefitů, neboť jsou od stopky až po semena plné důležitých živin pro náš organismus.
Hrozny v závislosti na odrůdě dozrávají od září do konce října.
Detox
Užívali jste si celé léto, prázdniny, dovolenou, jak se patří, s pořádnými grilovačkami, kopci zmrzlin anebo popíjení alkoholických nápojů? Cítíte, že toho má vaše tělo dost? S dozrávajícími bobulkami hroznů je ten nejvhodnější čas dopřát svému tělu detox. Nejen, že tím optimálně připravíte organismus na příchod studenějších měsíců, posílíte i svůj imunitní systém. Jeden nebo dva dny, kdy se nasytíte sladkými bobulemi, udělají s vaším tělem zázraky. Obrovské množství vlákniny, kterou slupky a semena obsahují nás čistí zevnitř. Vysoký obsah draslíku dokáže nastolit rovnováhu, co se množství tekutin v těle týče, neboť nás zbaví přebytku. Ovocná kyselina k tomu pomáhá odbourat odpadní látky a dochází k pocitu odlehčenosti.
Pojďte takový detox vyzkoušet:
Potřebovat budete 2kg čerstvých červených hroznů, spoustu vody a bylinkového čaje. Čím více, tím lépe, ideálně alespoň 2-3 litry tekutin, takové množství představuje zhruba 8-10 sklenic. Co je však velice důležité: hrozny nesmí být chemicky postříkány! Pokud vám nerostou na zahradě, tak si pro detoxikační kůru obstarejte bio hrozny od vinaře. Hrozny důkladně umyjte, nejlépe pod tekoucí teplou vodou – tím opláchnete případné nečistoty či drobný hmyz. Matná vrstva na slupce nemusí být známkou pesticidů, vzniká rosením při změně teploty mezi dnem a nocí, takže jde o zdravotně nezávadný jev.
Hrozny červené i bílé mají stejný obsah kalorií, zhruba 72 kcal na 100 g. Červené a modré však obsahují více antioxidantů, protože tmavě modré antokytany jsou považovány za obzvláště silné lapače volných radikálů.
Zdroj: Pinterest
Co ještě činí hrozny tak zdravými?
Jsou to dvě látky: OPC (oligomerní prokyanidiny) a resveratrol. Toto duo tvoří téměř nepřekonatelný tým a předchází nemocem srdce a krevního oběhu. OPC absorbuje tělo nejvíce, jsou-li hrozny odšťavněny se semeny i stopkami. Hrozny jsou významné pro náš imunitní systém i přes nižší obsah vitamínu, neboť vysoký obsah OPC mnohonásobně předčí vitamíny C a E. OPC zároveň zvyšuje vstřebávání těchto dvou vitamínů v těle. Resveratrol má oproti tomu silný účinek při snižování cholesterolu. Vysoký obsah nenasycených mastných kyselin snižuje množství špatného LDL cholesterolu v krvi. Hrozny syrové a ostatní produkty z nich jsou odborníky považovány za výbornou prevenci proti nemocem a všem potížím, které jsou důsledkem poškození buněk. Dále také zpomalují proces stárnutí, který bývá způsoben především poškozením buněk volnými radikály.
A to zdaleka není vše! Na vlákninu bohaté slupky a semena podporují trávení. V dužině jsou mimo jiné obsaženy minerály jsko draslík, vápník, hořčík a fosfor – super elixír krásy pro pokožku, nehty a vlasy.
Hroznové kuličky obsahují spoustu fruktózy, ale velmi málo tuku.
Závěrem bychom mohli shrnout, že jsou hrozny nejen velice chutné, ale také nabité látkami, které jen tak někde nenajdeme. Pusťme se s příchodem podzimu do nich!