Třezalka tečkovaná je jednou z nejzajímavějších bylin léta. Nejenže je krásná a svou krásou zdobí mnohé louky a lesní zákoutí, ale také nám nabízí řadu léčivých účinků. Vysloužila si označení děravec, čarovník svatojánská bylina. A není se čemu divit, moc má skutečně čarovnou!
Třezalka je královnou svatojánských bylin a lidé ji odedávna považovali za všelék. S čím vším vám tedy může pomoci?
Léčivé účinky třezalky
Přírodní antidepresivum
Třezalkou můžete bojovat proti nepříjemným stavům naší mysli a těla, má totiž silné sedativní a uklidňující účinky. Zažene přílišnou melancholii i pocity úzkosti. Její účinky jsou dokonce srovnatelné s klasickými antidepresivy jelikož zvyšuje produkci serotoninu (hormonu štěstí). Přehled 35 studií, který byl vypracován v roce 2016, dospěl k závěru, že třezalka tečkovaná snižuje příznaky mírné až středně těžké deprese podobně jako antidepresiva na předpis. Je ji také vhodné užívat při nadměrném stresu. Můžete ji začít užívat například na podzim abyste předešli klasickému podzimnímu splínu, který přichází spolu se sychravým počasím.
Přírodní antibiotikum
Třezalku využijete i všude tam, kde byste jinak sáhli po antibioticích. Užívá se nejen vnitřně, ale také zevně k ošetření otoků, ekzémů nebo hemeroidů. Doporučuje se i na zlomeniny, pohmožděniny nebo naraženiny.
Na hormonální nerovnováhu
Tato bylinka také pomáhá bojovat s příznaky PMS (premenstruačního syndromu). Ženám se rovněž doporučuje v období klimakteria, jelikož stabilizuje hormonální výkyvy. Umí si totiž poradit s negativními příznaky menopauzy jako jsou výkyvy nálad, smutek a úzkosti.
Kromě výše uvedených problémů vám třezalka pomůže také na nemoci jater a žlučníku, plic, na žaludeční vředy a problémy dvanácterníku, na slinivku nebo na poruchy močových cest. Dokáže také redukovat nadměrné množství kyseliny ve střevech. Je účinná též na chronické srdeční nemoci. Pozitivní účinek má rovněž na krevní oběh, kdy pomáhá od vnitřního krvácení nebo zlepšuje pevnost cév.
Kdy a jak sbírat třezalku?
Na sběr je ideální čas právě teď, během července a srpna kdy rostlinka kvete. Sbírá se květ i celá nať, která se zastřihuje přibližně 10 cm od země.
Na sběr se vydejte pouze za suchého počasí a ideálně dopoledne. Třezalku je nejlepší sušit svázáním přírodním provázkem do kytice a zavěšením na nějakém suchém, stinném a dobře větraném místě.
Usušenou třezalku pak nastříháme na menší kousky a uchováme nejlépe ve skleněné nádobě na tmavším místě. Světlo usušené třezalce neprospívá.
Chcete vědět více o sušení a skladování bylinek? Přečtěte si náš článek Jak správně sušit a skladovat bylinky.
A na co si dát pozor?
Třezalka může vyvolat fotosenzitivní reakci a proto ji není dobré užívat a zároveň pobývat na přímém slunci. Její užívání si je proto dobré naplánovat raději na zimní měsíce.
Také si dejte pozor na kontraindikaci s některými léky. Jde především o léky na krevní tlak, cukrovku, nebo na snížení hladiny cholesterolu. Užívat se nesmí také současně s antidepresivy. A pozor, třezalka může také omezit účinky antikoncepce! Problémy může způsobit i alergikům. Berete-li tedy léky, poraďte se o použití třezalky s lékařem.