Většina milovníků kávy dá za pravdu, že není za celý den příjemnější chvilka než ta, kdy před sebou máme šálek čerstvého, voňavého, povzbuzujícího kafe. V dnešní době si ale i mnozí lámou hlavu, zda jim jejich kávový zlozvyk neškodí zdraví. Dlouhá léta se tradovalo, jak je káva nezdravá, zvyšuje krevní tlak, riziko cukrovky, a jak kofein způsobuje problémy se spánkem, odvodňuje organismus, napadá žaludek nebo dokonce poškozuje srdce. Pojďme se spolu podívat na několik skutečností, po kterých si pití kávy budete nadále užívat. Také vám dnes povíme, jak si takovou perfektní, chutnou kávu připravit a na co si při její přípravě i konzumaci dát pozor.
O kávě koluje spousta mýtů, pojďme je společně zbořit! Dle odborníků obsahuje káva téměř 200 látek, které mají prokazatelné pozitivní účinky na naše zdraví. Káva je přímo nabitá antioxidanty!
Proč si tedy dopřát kávu?
-
Snižuje riziko rakoviny
Některé složky obsažené v kávě dokáží chránit před UVB zářením a poškozením buněk. Dokazuje to jedna ze studií, která byla provedena v USA. Zhruba půl milionu lidí zaznamenávalo své stravovací návyky v souvislosti s vystavením své kůže UV záření po dobu deseti let. Výpočty ukázaly, že lidé, kteří pili čtyři šálky kávy denně, měli o 20% nižší riziko vzniku rakoviny kůže. Káva se ale ukazuje jako silný soupeř i v boji proti jiným typům rakoviny. Dle studií má preventivní účinek proti rakovině jater, tlustého střeva a krku. Dokonce může chránit i před mozkovými nádory a agresivní rakovinou prostaty.
-
Snižuje riziko cukrovky
Pravidelná konzumace kávy může u některých lidí snižovat riziko cukrovky. Existují četné studie, které poukazují na ochranné spojení mezi kávou a cukrovkou 2.typu. Káva má pozitivní vliv na glukózovou toleranci a hladinu cukru v krvi. Kofein k tomu stimuluje buňky produkující inzulín. Lidé dopřávající si tři až čtyři šálky kávy denně mají o zhruba 25% nižší riziko vzniku cukrovky 2.typu
-
Snižuje krevní tlak
Lidé, kteří mají vysoký krevní tlak jsou pod větším rizikem srdečního infarktu nebo mozkové mrtvičky než ti s krevním tlakem v normách. Nekuřáci mohou toto riziko snížit, jestliže pijí kávu. Jeden šálek denně snižuje krevní tlak až o 9 milimetrů rtuťového sloupce. Účinek se dá srovnat s joggingem: I když je známo, že krátkodobě káva krevní tlak zvyšuje, z dlouhodobého hlediska má přesně opačný efekt. Stejně jako při cvičení krevní tlak na krátkou dobu stoupá, ale pokud je pravidelně opakováno, chrání před kardiovaskulárním onemocněním.
-
Káva je dobrá pro mozek
Dle dalších studií snižuje konzumace kávy pravděpodobnost rozvoje demence. To je prý způsobeno určitými sloučeninami, které vznikají při pražení bobů.
-
Zvyšuje koncentraci a podporuje sportovní výkony
Tento lahodný nápoj stimuluje nejen náš nervový systém, ale také rozšiřuje krevní cévy a zvyšuje hladinu adrenalinu v krvi. To znamená, že má kofein pozitivní vliv na naše sportovní výkony, jelikož jsou svaly lépe zásobovány kyslíkem.
-
Přináší energii
Káva nejen skvěle chutná, dokáže ale také doplňovat hladinu energie. Kofein má široké spektrum účinků: V menších dávkách působí povzbudivě na psychiku – zlepšuje koncentraci a odstraňuje únavu. Taktéž dochází ke zvyšování kapacity mozku. Kofein může mít pozitivní krátkodobý vliv na výkonnost při učení během důležitých zkoušek.
-
Káva nás dělá šťastnými
Není žádným tajemstvím, že nám dobrá káva dělá radost. Zvedá nám náladu – počínaje lahodnou vůní a fantastickým aromatem konče. Kromě toho kofein stimuluje uvolňování hormonů štěstí.
-
Pomáhá proti bolestem hlavy a migrénám
Kofein působí na cévy: Zatímco se cévy na periferii rozšiřují, ty v mozku se stahují – proto může mít kofein uklidňující účinky na bolest hlavy, nebo pomáhat proti migréně. Některé tablety proti bolesti hlavy obsahují kofein.
A kdy může být pití kávy škodlivé?
Je třeba promyslet, v jaké formě chceme kávu konzumovat, aby z toho těžilo naše zdraví.
- Dejte přednost bubnově pražené kávě před tou, která je pražena průmyslově. Tento nešetrný způsob může poškodit žaludeční sliznici a zvyšovat krevní tlak.
- Vybírejte kávu čerstvou z lokálních pražíren před tou trvanlivější ze supermarketů.
- Pijte svůj šálek kávy bez mléka. Káva s mlékem je pro naše tělo těžce stravitelná. Pokud si svůj šálek nedokážete bez mléka představit, volte spíše jejich rostlinnou verzi, nebo si cappuccino dopřejte pouze ráno.
- Udržujte své kávovary v čistotě! Mnoho lidí čistí své mašinky pouze zvenčí, ale o chuti rozhoduje především to, jak jsou čisté uvnitř. Podle instrukcí výrobce pravidelně kávovar odvápňujte a provádějte rutinní generálku.
Pijte skutečnou kávu!
Sto lidí, sto chutí. Každý máme svou vlastní představu o dokonalé kávě. Co se však zdraví týče, volte raději 100 % Arabicu kvůli nižšímu obsahu kofeinu ve srovnání s Robustou. Pokud si rádi pochutnáte na dobré kávě, doporučujeme vám začít pít espresso, nežli latté nebo cappuccino, kvůli zmíněnému obsahu mléka, ale také upřednostňujte menší šálek kávy před takzvaným lungem. V jejich případě může být problém s délkou přípravy, tedy dlouhou extrakcí. Pokud extrahujeme příliš dlouho, protečou nám po 30 vteřinách i odpadní látky, které ve svém šálku rozhodně nechceme. V případě touze po větším množství kávy v hrníčku volte variantu dolití horkou vodou. Na chuti to zcela nepochybně poznáte.
Jak tedy vypadá správné espresso?
- 7-9 gramů jemně mleté kávy
- 25-30 ml horké vody
- Tlak 7-9 barů
- Nahřátí espresso šálků
- Extrahovat v rozmezí 20-30 vteřin. Nikdy ne déle!
U kávy by se o kávě dalo psát velmi dlouho a stále bychom nebyli u konce.
Vyzkoušejte naše dvoustěnné termosklenice z borosilikátového skla, ze kterých vám bude espresso chutnat o to více. 😉
Jakou kávu máte nejraději vy? Dejte nám vědět v komentářích 😉