Šípek známe asi všichni. Je to jedna z vůbec nejužitečnějších plodin podzimu. Šípky jsou navíc lokální a na podzimních toulkách přírodou na něj někdy narazí asi každý. Proč si je rozhodně nenechat ujít, jak je sbírat a jak nejlépe zpracovat tak, aby sloužily naplno našemu zdraví si povíme v dnešním článku.
Šípky a jejich vliv na naše zdraví
Již staří Řekové považovali šípek za přírodní lék a nazývali ho božským plodem. Asi každý ví, že šípky jsou především velkým zdrojem vitamínu C. Pokud nepočítáme rakytník, žádný jiný plod neobsahuje tolik vitamínu C jako šípky. Jsou proto tím nejlepším posilovačem naší imunity během zimních měsíců.
Málo kdo asi tuší, že šípky mají také vliv na potenci a naše libido. Dále dodávají tělu vitamín B1, vápník, který je důležitý pro naše kosti a zuby a také železo. To je pro naše tělo důležité z důvodu krvetvorby a zásobení buněk kyslíkem.
Kombinace vápníku, rutinu a vitamínu C z něj zase dělá jednu z nejúčinnějších rostlin v boji s paradontózou a zánětů dásní. Šípky a šípkový čaj dále podporuje funkci ledvin, je výborný na močové cesty, odvádí tekutiny z těla a některé zdroje udávají, že snižuje i cholesterol v krvi. Dále má výborný vliv i na ženské hormony, stabilizuje menstruační cyklus a pomáhá proti příznakům menopauzy.
Šípek můžeme používat dlouhodobě, žádné nežádoucí účinky při dlouhodobém užívání nebyly prokázány.
Jak sbírat a konzumovat šípky
Sběr šípků:
- Na sběr šípků se vydáváme vždy v rukavicích a starém, dlouhém oblečení abychom se ochránili před ostrými trny. Sběr šípků není žádné peříčko, ale jak už to tak bývá, k těm nejhodnotnějším plodinám v přírodě vede často (tady doslova) trnitá cesta.
- Sbírejte pouze plody, které jsou nepoškozené, mají tvrdou slupku a nejsou napadené škůdci nebo plísní. Po jejich rozpůlení byste měli vidět krásná žlutá semínka.
- Ideální ke sběru šípku jsou měsíce září a říjen. Na sběr se vydejte v době, kdy ještě neudeřily první mrazíky a současně už plody stačily dostatečně uzrát. Jestliže plody zmrznou, ztrácejí cenné vitamíny a není je možné sušit.
Zpracování a uchování šípků:
- Šípky nejdříve proberte a zbavte lístků, stopek a větviček.
- Pro sušení zvolte ten nejšetrnější způsob. Můžeme sušit v sušičce, případně troubě rozpálené maximálně na 80 stupňů. Sušit šípky můžete také na slunci nebo v blízkosti zdroje tepla (topení, kamna). Vyhněte se však v tomto případě pomalému sušení díky kterému plody plesniví a znehodnocují se.
- Dobře usušené plody poznáte podle oranžové až tmavě hnědé barvy, nakysle sladké chuti a ovocné vůně. Při doteku se velmi snadno drolí.
- Usušené šípky skladujte ve vzduchotěsné nádobě, kde vám vydrží až do příští sezóny. Nebo si z nich můžete rovnou připravit prášek na výrobu nejrychlejšího šípkového čaje (viz. dále).
Recept na nejrychlejší šípkový čaj
Když jsem byla mladší, byla jsem zvyklá od své babičky na šípkový čaj z celých, přes noc macerovaných šípků. Plody se přes noc jednoduše nechaly namáčet ve vodě a ráno se voda z nich ohřála. Tento způsob je však dost zdlouhavý a z šípků nezískáte tolik chuti i cenných látek jako když je podrtíte. Když jsem si pak jednou objednávala šípkový prášek na imunitu napadlo mě, že si stejný prášek můžu snadno vyrobit sama doma.
Ingredience (na 1 hrníček šípkového čaje):
- 2 lžičky sušeného prášku ze šípků (výroba viz. postup)
- 3 dcl vody
- med podle chuti
Postup:
- Usušené šípky vložíme do vysokorychlostního mixéru a rozmixujeme na co nejjemnější prášek.
- Prášek přesyjeme přes co nejjemnější sítko (jedině tak se zbavíme ostrých chloupků, které plody obsahují).
- 2 lžičky prášku přelijeme horkou (nikdy ne vařící vodou jinak bych zničili cenné látky!) a necháme 10 minut louhovat.
- Můžeme nebo nemusíme přecedit (záleží na struktuře vašeho prášku) a podle chuti dosladíme medem.