Nastává čas kdy každý z nás potřebuje své tělo ohřát a nasytit kvalitní krémovou polévkou. Řeč je v tomto podzimním období o husté, vydatné, krémové polévce z dýně. My vám dnes poradíme fígl, jak ji připravit, aby se z ní stala opravdu luxusní záležitost.
Dýni je radost nejen jíst, ale také pozorovat její růst. Některé druhy narostou až do obřích rozměrů. Tyto s radostí někteří z nás vydlabávají ke konci října na u nás už zdomácnělý svátek Halloween. S menšími kusy můžeme, s dalšími prvky podzimu, dekorovat např. vchod do domu či jiná zákoutí.
Proč jíst dýni
Pokud nepatříte k jejím milovníkům, pokusíme se vám přiblížit, proč stojí za to přijít této oranžové plodině na chuť.
- Z hlediska našeho zdraví je to právem přezdívaný poklad, hvězda, či královna podzimu. Obsahuje velké množství makroživin a vlákniny při velmi malém obsahu sacharidů.
- Díky betakarotenu, který je určitou měrou přeměňován na vitamín A, je naše tělo odolnější proti infekcím. Vitamín A posiluje střevní výstelky kde se vyskytuje téměř veškerá naše imunita.
- Zmiňovaný vitamín A je velice důležitý i pro náš zrak, reprodukční soustavu a pomáhá udržovat i další orgány jako srdce, ledviny a plíce v dobré kondici. Tento vitamín může svými blahodárnými účinky snižovat riziko vzniku rakoviny plic či prostaty. Existují studie poukazující na fakt, že vitamín A má tyto účinky pouze ve formě konzumace jídla z dýně, ne coby doplněk stravy v tabletce.
- Vitamíny a antioxidanty v plodech obsažené hrají nemalou roli ve zdraví naší pokožky a vlasů. S dýní tedy můžeme být i krásnější.
- Dýně obsahuje vlákninu, draslík a vitamín C, které zmírňují hladinu cholesterolu a krevní tlak.
- Co se cholesterolu týče, dokáží antioxidanty obsažené v dýni chránit špatný cholesterol před oxidací. Oxidace způsobuje jeho usazování na stěny cév a dochází tím ke zvýšení rizika onemocnění srdce.
- Dýně je nízkokalorická a může nahrazovat přílohy jako jsou brambory nebo rýže. Určitě ji můžete bez obav zařadit do svých hubnoucích plánů. Díky svému vysokému obsahu vlákniny nám pomáhá zkrotit chutě.
Právě taková polévka z dýně, která výborně zasytí a obsahuje spoustu významných benefitů pro naše zdraví je skvělou volbou pro start podzimních měsíců.
Pojďme tedy na to!
Budeme potřebovat:
1 dýně Hokkaido (ca 800-1000 g)
400 ml zeleninového vývaru
100 ml smetany nebo kokosového mléka
4 polévkové lžíce olivového oleje
menší palička česneku
bylinky (nejlépe čerstvé) petrželka, tymián nebo rozmarýn
pepř
sůl
muškátkový oříšek
K dozdobení:
zakysaná smetana nebo tučnější Creme fraiche
dýňová semínka
čerstvé bylinky
případně dýňový olej k zakapání
Postup:
- Dýni rozkrojíme a vydlabeme z ní pecky
- Nakrájíme ji na stejně velké kostky a dáme na plech. Hokkaido není třeba jako jedinou odrůdu dýní loupat. Zde vlastně přichází celá věda, kdy získáme z chuti dýně maximum, a to, že ji dáme do trouby spolu s olivovým olejem, česnekem a bylinkami péct.
- Pečeme ve vyhřáté troubě 40 minut na 190°C
- Z upečené dýně odstraníme větší kusy bylinek. Česnek ze stroužků vytlačíme a spolu s dýní a teplým zeleninovým vývarem rozmixujeme. Polévku přivedeme k varu. Za krátkou chvíli vypneme a vmícháme smetanu. Osolíme, opepříme a nastrouháme muškátový oříšek.
Upečený česnek dodá celému krému oříškovou nasládlou chuť.
- V poslední fázi polévku na talíři dozdobíme dle chuti zakysanou smetanou, dýňovými semínky nebo olejem a použitými bylinkami.
Dobrou (hřejivou) chuť.