Máte v lednici spoustu různých druhů ovoce, které nejste schopni sníst, ani jinak zpracovat, ale je vám líto ho postupně nahnilé vyhazovat? My jsme řešili stejný problém. Na konci prázdnin dozrávají všechny možné druhy ovoce a pracující lid mnohdy nemá čas navíc, aby se mohl věnovat jednotlivému zpracovávání. Pokud tedy řešíte, jak se s ovocnou úrodou jednoduše poprat, máme pro vás tip, a sice: vyrobit si s námi pečený čaj!
V posledních letech je v módě vyrábět si jednoduché vlastní DIY-produkty, neboť zde nejen víme, co jíme (v tomto případě i pijeme), ale také můžeme zužitkovat vše, co nám roste na zahradě, nebo co se na nás hrne od babiček, známých a sousedů.
Výroba domácího pečeného čaje se ve všech ohledech určitě vyyplatí. Nejen, že se mu kupované ovocné čaje v pytlících nemůžou chutí vyrovnat, ale zároveň zde mluvíme o vitamíny nabitém produktu, který nás v zimě zahřeje, a především neobsahuje žádné umělé látky, jako jsou barviva, aromata a konzervanty. Vyrobit si vlastní ovocný čaj je úžasně snadné, rychlé a levné. Navíc zde neplatí téměž žádná pravidla a můžete popustit uzdu své fantazii, jelikož se dají využít téměř všechny druhy ovoce jak čerstvého, tak mraženého, případně i zavařeného.
Jaké ovoce se hodí nejvíce?
Jako základ jsou hojně využívána jablka a hrušky, které dále doplníme vším, co chceme zužitkovat. V našem případě jsme použili čerstvé nektarinky, švestky, žluté špendlíky, hroznové víno, červený rybíz, maliny, borůvky, ostružiny a plody rakytníku. Snad jediný druh ovoce, který je považován do této směsi jako nevhodný, je banán. Po upečení má nehezkou barvu a je příliš mazlavý.
Chuťově vyváženější pečený čaj bude, když ho bude tvořit alespoň ze čtvrtiny ovoce kyselejší chuti. Nesmíme zapomenout na citron!
Ovoce máme vybráno, pojďme se tedy pustit do díla!
Jednotlivé druhy ovoce důkladně omyjeme a nakrájíme na zhruba stejně velké kousky. Peckoviny zbavíme pecek, u jablíček a hrušek odstraníme jádřince a citrusy oloupeme.
Následně mix pokrájeného ovoce zasypeme cukrem krupice nebo zdravějším třtinovým. Na 1 kg ovoce se doporučuje zhruba ½ kg cukru. Pokud chcete mít čaj sladší, můžete přidat cukru více, nebo použít i část cukru vanilkového pro lepší vůni.
V dalším kroku přidáme koření dle libosti: My jsme použili pouze hřebíček a mletou skořici, možné je však doplnit chutě i anýzem či badyánem, nebo přidat zázvor. V tom případě musíme počítat s tím, že celková chuť čaje bude ve finále štiplavější.
Pekáček s ovocem, cukrem a kořením vložíme do předem vyhřáté trouby a pečeme zhruba 35 minut na 180 – 200°C. Během pečení směs alespoň dvakrát promícháme.
Po upečení můžeme zakonzervovat troškou alkoholu v podobě rumu či slivovice. Pokud máme čaj pro děti, alkohol vynecháváme, ale musíme mít na paměti, že nevydrží tak dlouho.
Průměrná doba spotřeby je stále počítána na měsíce, takže si bez obav můžete udělat zásoby na nadcházející zimní období. Ještě horký pečený čaj nalijeme do vymytých a osušených menších sklenic, zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru. Skleničky uchovávejte v chladu.
Příprava samotného čaje je pak velmi jednoduchá, stačí zalít libovolné množství ovocné směsi horkou vodou a vychutnat si vynikající nápoj. Pečený čaj se i výborně hodí k dochucení punčů nebo jako poleva na palačinky i poháry. V použití se meze fantazii nekladou.
Tip: Pokud k plnění vybereme hezké dekorativní skleničky, potěší čaj i jako dárek. (;
Dobrý den,
hezký článek. Já dodám, že do některých čajů dám kapku rumu, nebo griotky. Na zimu jak stvořené. 🙂 Dávám jako dárek. Také využívám koření na punč nebo svařené víno v pyramidových sáčcích. Dám dva mezi ovoce na plech. Výborně to ovoní a koření mi pak nepřekáží v hotovém čaji.