Snad neexistuje zahrada, kde by v červnu nedozrávaly šťavnaté slaďoučké jahody. V našich zeměpisných šířkách jsou jedny z nejběžněji pěstovaných plodů. Voní létem a chuť evokuje prázdniny. Pojďme si v dnešním článku připomenout, proč se je vyplatí v tomto období konzumovat, jaké mají pozitivní účinky na náš organismus a co se z nich dá dobrého připravit.
Co je dobré vědět o jahodách:
- Jahody jsou přímo nabité vitamínem C. Pokud si dopřejete misku denně, pokryjete tím jeho denní potřebu.
- Kromě vitamínu C z jahod získáme i vitamíny A, B, a E, minerální látky jako hořčík, draslík, zinek, vápník, železo a mangan, který pomáhá lidem trpícím chudokrevností a poruchami krvetvorby. Draslík pro změnu napomáhá ke snížení krevního tlaku.
- Minerální látky, které jahody obsahují příznivě působí na kvalitu, růst a krásu nehtů, vlasů, zubů i kůže.
- Antioxidanty, na které jsou jahody velice bohaté, nás chrání před negativními důsledky stresu. Také blahodárně působí na kardiovaskulární systém, zamezují tvorbě zánětů v těle a pokud už nějaké záněty v těle máme, antioxidanty obsažené v jahodách urychlují jejich léčbu a jsou i skvělým pomocníkem pro revmatiky, jelikož látky obsažené v jahodách léčí artritidu.
- Prospívají očím a díky obsahu kyseliny listové a beta-karotenu náš zrak i chrání.
- Jsou používány k přírodnímu nechemickému bělení zubů, stačí nanést na zuby silnější vrstvu rozmačkaných jahod a nechat ji zhruba 5 minut působit, poté zuby vyčistit pastou, aby nedošlo k poškození zubů obsaženými kyselinami.
- V neposlední řadě jsou známy pro svou schopnost udržovat v dobré formě náš imunitní systém.
- Ač jahody patří mezi sladké ovoce, obsahují poměrně málo přírodních cukrů a jsou výborným doplňkem nízkosacharidových a proti kvasinkových diet.
- Jsou obrovským pomocníkem při hubnutí nejen díky svému vysokému obsahu vlákniny, ale také díky diuretickým účinkům, neboť jsou plody složeny až z 90% vody, takže budete vypadat štíhlejší důsledkem patrnějšího vylučování vody z organismu. Tímto je taktéž nemalou mírou podpořena funkce ledvin, jejich čištění a napomáhání při boji s ledvinovými a močovými kameny.
- Je důležité zmínit i hodnotnou výživu jahod pro naši centrální nervovou soustavu a mozek. Látky obsažené ve vyzrálých plodech jahod podporují naši dlouhodobou paměť pomáhají nám, aby byl náš mozek déle ve skvělé kondici a mladý. Jsou tedy i významnou prevencí před Alzheimerovou chorobou.
Jahody v kuchyni:
Z čerstvých jahod lze připravit nepřeberné množství výtečných dobrot. Od klasických domácích nanuků, dření, přes lahodné mléčné koktejly až po různé pečené koláče, bublaniny a nepečené osvěžující dezerty, jako je například osvěžující cheesecake, jehož postup si přiblížíme.
Nepečený jahodový cheesecake
Příprava nepečených dortů je velice jednoduchá a nezabere Vám moc času. Na tento dort budete potřebovat:
Na sušenkový korpus:
180 g sušenek, které máte rádi 80 g rozpuštěného másla
Na krém:
250 g mascarpone 250 g tvarohu 250 g zakysané smetany 60 g krupicového cukru (můžeme přidat i vanilkový)
Na ovocnou polevu:
1 ks jahodového pudinkového prášku 150 ml vody 200 g rozmixovaných jahod 2 balíčky vanilkového cukru 800 g čerstvých jahod nakrájených na kousky
Postup:
-
- Sušenky rozmixujte a smíchejte s rozpuštěným máslem. Připravte si dortovou formu a směs vmačkejte na její dno. Poté dejte chladit do lednice.
- Dalším krokem bude příprava krému. Ten připravíme jednoduše tak, že vyšleháme všechny ingredience dohromady a rovnoměrně rozetřeme na sušenkovou krustu a povrch uhladíme. Vrátíme zpět do lednice a jdeme si připravit ovocnou směs.
- Pudinkový prášek smícháme s vodou a dáme vařit. Za stálého míchání získáme brzy správný základ pro naši polevu. K horkému pudinku ihned přidáme rozmixované jahody a vanilkový cukr a chvíli necháme probublat. Poté polevu necháme zchladnout.
- Nakonec naklademe na dort nakrájené jahody a zalijeme připravenou jahodovou polevou.
- Necháme do druhého dne v lednici ztuhnout.