Všichni bychom chtěli svůj čas trávit jinak než úklidem koupelny. Koupelna je ale místo, kde se nejen věnujeme každodenní hygieně, ale také se zde sami zkrášlujeme či relaxujeme, a to je mnohem příjemnější v krásně uklizeném a čistém prostředí. Máme pro Vás plán jak koupelnu a toaletu uklidit rychle, efektivně i ekologicky. Nejlepší je vždy uklízet průběžně, ale když už, tak minimálně jednou za měsíc si tento prostor důkladnější péči a pozornost zaslouží. Pokud budeme k úklidu přistupovat pozitivně, může že se z ne příliš populární činnosti stát zábava, pro některé možná až na meditační úrovni.
Než začneme
Dobrá příprava je základ úspěchu. Aby byl úklid zábavnější, zapojte do něj děti nebo partnera, pusťte si energickou hudbu a dobře si činnosti rozplánujte. Vykliďte z poliček a sprchového koutu všechny věci: kosmetiku, sprchové gely, laky na nehty, zubní kartáčky, pasty na zuby a vše, co ve své koupelně máte uloženo. Vyneste z místnosti všechny koberečky a předložky, vytřepejte je. Vyneste plný odpadkový koš a dejte ručníky do špinavého prádla. Je efektivní nechat je prát, zatímco uklízíme. Čisté prádlo nakonec jen přendáme do sušičky nebo jej po úklidu pověsíme na sušák a užíváme si jeho vůni.
Dodržujte pravidlo rozlišovat mezi hadříky a houbičkami, které používáme na vanu a umyvadlo a těmi na záchodovou mísu a prkénko. V neposlední řadě dbejte na to, abychom uklízeli odshora dolů a pokud to jde, tak si při úklidu otevřete okno.
Budeme potřebovat:
Pro základní úklid si připravte:
- Ocet
- Jedlou sodu
- Vodu
- Citron
- Nádobu s rozprašovačem
- Houbičku a hadřík z mikrovlákna
- Papírové utěrky
- Hadr na podlahu nebo mop, vysavač
- Univerzální čistič
- Přípravek na odpady
- WC gel
- Sáček do odpadkového koše
- Přípravek na bílé spáry s houbičkou
- Gumové rukavice
Postup úklidu
Nejprve se zbavíme prachu, který je nejvýše, to znamená, že ho odstraňujeme ze svítidel, větracích otvorů a poté z žaluzií či radiátorů. Je také dobré začít čištěním odpadů, kdy nejprve uvaříme vodu a vroucí ji lijeme do odtoku, nasypeme speciální čistič a následně ještě jednou zalijeme dalším dílem vroucí vody, resp. dle návodu výrobce. Pokud na věc chcete jít ekologicky, nasypte do odpadu větší sáček jedlé sody a nalijte zhruba hrnkem octa. Po půl hodině působení zalijte litrem vroucí vody.
Toaleta
Mezi prvními kroky můžeme do záchodové mísy aplikovat čistící gel pod její vnitřní okraj a nechat působit, či opět využít ekologickou sílu dvojice ocet a jedlá soda. Sodou posypeme vnitřní povrch záchodové mísy a naředěnou směs octa a vody v poměru 1:1 následně rozprašovačem naneseme po povrchu mísy všude tam, kam jsme sodu nasypali. Necháme působit a za použití štětky na WC dočistíme. Při silnějším znečištění doporučujeme vybrat část vody z mísy kelímkem a nalít přibližně litr teplého octa. Pro lepší efekt necháváme působit přes noc. Zatímco působí octová směs, nebo Vámi zvolený desinfekční prostředek, setřeme speciálním hadříkem, určeným pouze pro tyto účely, mísu zvenku a prkénko očistíme speciálním čističem či opět octovou vodou. Použít na setření můžeme i papírové útěrky a následně je zlikvidovat.
Tip: do nádobky se štětkou přidejte trochu vody s tekutým mýdlem
Všemocný ocet, soda a citron
Ocet je skutečným králem mezi ekologickými způsoby čištění. S 1:1 vodou naředěným octem zvládneme hravě umýt například skleněné dveře sprchového koutu bez hrubější síly. Zaschlé kapky vody pomůže hravě umýt i šťáva z citronu. Kyselina obsažená v citronu pomáhá rozpustit nevzhledné kapky tvrdé vody a mýdlové skvrny. Vodní kámen a špínu kdekoliv v koupelně (vana, sprchový kout, umyvadlo) dokáže tato směs spolehlivě odstranit a s ní i zdroj bakterií a zbyde jen náramný lesk a čistota. Do takového úklidu je možné zapojit i děti, protože ocet není toxický. Ocet se dá používat i jako aviváž, neboť prádlo krásně změkčí. Zápachu se obávat nemusíte.
Tip!: Umývejte vanu po každé koupeli, kdy ji máte napuštěnou vodou. Nejen, že je to hygienické, ale také využijete již napuštěné vody a můžete tak ušetřit. Do napuštěné vany trochu octu přidáme, necháme působit a poté jen spláchneme studenou sprchou.
Kachličky a spáry
Jak dokonale vyčistit kachličky a oživit jejich spáry? Dlaždičky na podlaze i na stěnách nastříkáme univerzálním čistícím přípravkem a ve sprše pustíme horkou vodu. Počkáme zhruba 5 minut, až se vytvoří pára, poté vodu zastavíme a na 20 minut necháme zavřené dveře do koupelny. Místo čistícího prostředku můžeme opět použít univerzální směs ocet-voda. Po uplynutí 20ti minut povrch kachliček vysušíme hadrem.
Na oživení zašedlých spár máme v našem e-shopu vynikající produkt k jednoduchému a rychlému vykouzlení spár zářivě bílých. Přípravek navíc zároveň bojuje proti plísni.
Přípravek jednoduše naneseme do spár a necháme zaschnout
Po zaschnutí zbylou vrstvu z kachliček jednoduše omyjeme houbičkou s vodou
Podlaha
Posledním krokem našeho úklidu koupelny je zcela nepochybně podlaha. Nejprve vysajeme prach a vlasy a až poté stíráme mopem či hadrem zem.
Tipem na takovou rychlovku, co se týče utírání podlahy je kápnutí tekutého mýdla na mokrý ručník, který se chystáte dát na vyprání a snadno a rychle jeho pomocí můžeme vytřít zem.
Další tipy:
- Mějte na poličkách minimum věcí, to Vám úklid nejen usnadní, ale celkově udělá dojem uklizené místnosti.
- Vyhýbejte se zbytečným dekoracím jako jsou umělé květiny a ostatní lapače prachu.
- Vodou s octem v rozprašovači můžete vyleštit i zrcadlo nebo umýt okno i se žaluziemi.
- Na špatně dostupná místa mějte po ruce starší kartáček na zuby.
- Zapínejte při delším pobytu v koupelně odvětrávání či otevírejte okno, pokud je to možné. Nedáte tak možnost množení se plísni.
- Po úklidu můžete vyzdobit interiér dekoracemi do koupelny