Letos jsem na výrobu adventního věnce zamířila na profesionální workshop přímo do květinářství. A musím říct, že i když si adventní věnec sama doma tvořím už roky, až letos jsem pochopila, jak na něj. V dnešním článku se s vámi proto podělím o několik fíglů, jak si doma vytvořit adventní věnec opravdu podle svých představ!
A co je na výrobu adventního věnce vlastně potřeba?
- korpus (slaměný nebo polystyrenový)
- větvičky (já použila neopadavé jehličí a eukalyptus)
- štípačky
- drát
- 4 svíčky
- zápichy na svíčky
- tavnou pistoli
- dekorace a přírodniny na ozdobení podle vlastního vkusu a fantazie
1. Naštípejte větvičky na tu správnou délku
Aby se vám věnec dobře obmotával a nebyl „ježatý“, je důležitá správná délka větviček. Pokud větvičky nastříháte na kratší délku cca 10-15 cm, bude se vám s nimi mnohem lépe pracovat. Zároveň bude věnec působit uhlazeněji a rovnoměrněji.
2. Správný drát
Druhou věcí, u které jsem zjistila, že je při výrobě naprosto zásadní, je správný drát na omotování. Vždycky jsem používala drát příliš hrubý, se kterým se nejen špatně pracovalo, ale zároveň byl hodně viditelný. Pokud zvolíte opravdu tenký drát (skoro jako nit), můžete s ním každou větvičku omotat zvlášť.
Když bude navíc v zelené barvě, nepůjde skoro vidět. Omotání věnce tak zvládne opravdu i ten největší začátečník. A pokud by se náhodou stalo, že se vám drát přetrhne, stačí jej navázat jednoduchým uzlíkem. Pak už stačí jen podél celé ploše (horní, vnitřní i vnější) přidávat větvičky a jednu po druhé omotávat.
3. Pár fíglů jak zakončit věnec
Aby nešlo vidět, kde jste začali a kde končili s omotáváním věnce, až se budete blížit ke konci větvičky ze začátku věnce nadzvedněte a motejte dále pod ně. Díky tomu počáteční větvičky překryjí ty konečné a věnec bude působit jednolitě. Druhým tipem pevné zakončení a uchycení drátku. Na tom si dejte záležet, aby vám věnec opravdu dobře držel. Otočte si věnec naruby, odstřihněte drátek a několikrát ho podvlečte přes posledních pár omotání. Celé dílo pak ještě pro jistotu zafixujte uzlíkem (nebo raději dvěma).
4.Kupte zápichy
Stabilní svíčky jsou základ advetního věnce! Roky jsem svíčky na věnec přichytávala různými „alternativními způsoby“ jako kupříkladu hřebíky, tlustým nahřátým drátem nebo tavnou pistolí. Přitom v každém větším květinářství koupíte za pár korun tyto zápichy i s kovovými plíšky na adventní svíčky. Navíc je po dohoření můžete zrecyklovat a použít zase napřesrok!
5. Bez tavné pistole ani ránu!
Stejně jako u zápichu na svíčky i tady můžete improvizovat s možnostmi přichycení ozdob na věnec, ale tavné pistoli se zkrátka nic nevyrovná. Pořídíte cca za 200,- i s náplněmi ve většině supermarketů, hobby marketů i papírnictví a ušetří vám spoustu časů a nervů. Pistole se nemusíte bát, stačí trocha opatrnosti. A i kdybyste si přece jen káply lepidlo na prst, nemusíte se bát, přežijete:) Stalo se mi to už mnohokrát (hlavně u výroby adventního věnce z popcornu, to jsem měla ruce jako topič!)
Můj tip navíc:
Roky jsem na jehličí chodila k nám do lesa, ale věnec vždy vydržel pěkný opravdu jen první týden. Postupně pak s každým přenášením nebo dotykem opadla značná část jehličí až nám o Vánocích zbyl na stole téměř holý korpus:)
Aby vám adventní věnec vydržel opravdu až do Vánoc, nechoďte si pro větvičky do lesa, ale do květinářství. A ptejte se po neopadavém jehličí. Další možností je zvolit větvičky z chvojí nebo tisu.
A pokud se letos na výrobu adventního věnce necítíte, na e-shopu pro Vás máme skladem krásný Adventní věnec Wood z naplaveného dřeva, který vám vydrží i napřesrok!