V podzimních měsících podél cest a na polích divoce rozrůstají překrásné vysoké rostlinky se zářivě žlutými květy, zalíbilo se jim i v naší zahradě. Dnes se na tuto významnou, ač v kuchyni neobvyklou, plodinu podíváme blíž, až pod zem, neboť právě tam najdeme cenný poklad: její hlízy. Každým rokem tyto neobyčejné kořeny sklízíme a využíváme jak ve studené, tak teplé kuchyni. Možná jste o hlízách zaslechli pod jedním z jejich lidových názvů jako židovské brambory či jeruzalémský artyčok.
Z květů topinambur můžeme někoho potěšit i nádhernou kyticí.
Zdravotní benefity
Hlízy topinambur bývají laicky přirovnávány k bramborám, avšak místo zásobní látky škrobu obsahují inulin. Ten je významný pro zdraví střev, neboť tvoří optimální prostředí pro přátelské bakterie, které i vyživuje, které pak posilují náš imunitní systém.
V moderní zdravé výživě by se dal topinambur nazvat takovou superpotravinou pro diabetiky. Má prokázaný pozitivní vliv na optimalizaci metabolismu a pomáhá při cukrovce, navíc díky dříve zmíněnému inulinu pomáhá při poruchách trávení, metabolických poruchách a dietách.
Mezi další přínosné benefity pro lidské zdraví patří:
- Podpora látkové výměny
- Snížení krevního tlaku
- Zlepšení činnosti jater a ledvin
- Redukce nadváhy
- Podpora látkové výměny
- Působí proti astmatu a revmatu
- U těhotných žen zmírňuje křeče, nevolnosti a dokonce působí proti potratu
- Díky detoxikačnímu účinku čistí krev
- Prevence rakoviny tlustého střeva
Hlízy topinamburu.
Jak s topinambury naložit v kuchyni?
Jedná se o všestranně využitelnou plodinu. Hlízy můžeme jíst syrové i tepelně upravené, bez slupky i se slupkou, na všechny možné způsoby. Syrové hlízy se přidávají do salátů, nebo se jednoduše chroupají jako mrkev, dá se z nich zhotovit také mouka či dokonce rostlinná káva. Žluté květy se pro změnu suší na čaj. My si doma pravidelně připravujeme lahodou krémovou polévku, která se perfektně hodí jako podzimní večeře a na kterou bych s Vámi chtěla sdílet náš recept.
Na přípravu topinamburového krému budeme potřebovat:
- 500 g hlíz topinamburů
- 60 g másla
- 1 citron nakrájený na plátky
- 2 cibule
- 1 stroužek česneku
- 1,25 l vývaru
- 2 bobkové listy
- Špetka muškátového květu
- 1 lžíce citronové šťávy
- 1,5 dl smetany
- Sůl
- Pepř
- Jarní cibulka nebo pažitka
- Petrželka a syrový oloupaný topinambur na ozdobu
- Můžeme přidat 1 mrkev pro sladší chuť a podzimní oranžovou barvu
Postup:
Topinambury očistíme, oloupeme, nakrájíme na malé kousky a vložíme je do mísy s vodou a plátky citronu. Na pánvičce si rozpustíme máslo, přidáme cibuli a utřený česnek a zlehka opékáme přibližně 3 minuty na mírném plamenu. Mezitím odstraníme plátky citronu, necháme topinambury okapat a přidáme je k cibuli a česneku na pánev. Dále opékáme na mírném ohni cca 2 minutky, aniž by došlo ke změně barvy. Kdo se rozhodne přidat mrkev, nyní nastává její čas a nakrájená se přidává k topinamburům, následně ještě další cca 3 minutky opékáme. Přidáme vývar, sůl, pepř, bobkový list, muškátový květ a citronovou šťávu. Přivedeme k varu a vaříme 30 minut, aby nám zelenina dostatečně změkla. Vyjmeme bobkový list, polévku rozmixujeme, vmícháme smetanu a pokrájenou jarní cibulku či pažitku. Vše krátce povaříme. Dozdobíme natí z petrželky a na plátky pokrájeným syrovým topinamburem. Dobrou chuť 😉