V minulém tvořivém článku jsme malovali pomocí univerzálních akrylových fixů na nejrůznější druhy povrchů. Mezi nimi třeba i na kámen. A dneska si o zábavě malovaných kamínků povíme víc. U jejich malování to totiž nemusí zdaleka končit. Krásné kamínky můžete posílat dál do světa, kde mohou dělat radost dalším lidem a dokonce sledovat jejich putování po celé republice. Tato zábava se u nás stala velkým hitem, který baví malé i velké a přidat se může opravdu každý!
Jak malovat na kamínky?
1. Kamínky, které si přineseme domů je nejprve důležité dobře očistit a osušit. A pak se můžeme dát rovnou do tvoření. Můžeme na něj použít ihned fixy a podklad nechat přírodní nebo je nejdříve nabarvit a tvořit barevné podklady v nejrůznějších odstínech. K tomu se nejlépe hodí akrylové barvy v tubě, které nanášíme na kamínek štětcem nebo akrylová barva ve spreji. Pokud chceme kamínky nabarvit jednolitě do jednoho odstínu, akrylový sprej je tou nejrychlejší volbou.
3. Na závěr nezapomeňte pro lepší životnost kamínky zalakovat. K tomu se hodí opět lak na akrylové bázi, buď v tekuté formě, která se nanáší štětcem (a je o něco levnější) nebo ve formě spreje. Lak naneste v několika vrstvách podle potřeby (doporučuju vždy alespoň 2 vrstvy).
Putovní malované kamínky aneb zábava pro celé Česko
Možná už jste o nich slyšeli či na nějaký dokonce narazily. Tato zábava je u nás čím dál oblíbenější a zapojit se může opravdu každý. . Putovní kamínky se u nás staly doslova trendem a k této činnosti, která spojuje lidi napříč republikou se přidává stále více členů. Stačí když se připojíte ke skupině „Kamínky“ na facebooku a nějaký váš namalovaný kamínek položíte na viditelné místo, aby ho někdo jiný mohl najít. Kamínek je třeba při malovaní zespodu podepsat – stačí na něj napsat název facebookové skupiny, tedy „Kamínky“ a vaše PSČ. Skupina na facebooku má už přes 10 tisíc členů a je velmi aktivní.
Tato aktivita naplňuje krásnou myšlenku společně tráveného času a propojování lidí napříč kouty naší vlasti.
Nejprve si užijete společný čas při tvoření, pak můžete vyrazit společně s dětmi nebo kamarády na výlet a kamínky rozmístit a nakonec budete s napětím čekat, kde a kdy se váš kamínek příště objeví. A navíc ta radost když najdete kamínek, který maloval někdo jiný!
A co dělat když takový kamínek najdete? Přidejte se do skupiny (pokud v ní ještě nejste ) a na zeď přidejte fotku nalezeného kamínku z obou stran. Do textu napište PSČ a místo, kde jste ho našli. Tak může autor i další členové sledovat, co se s kamínkem děje. Kamínek si můžete nechat nebo ho převézt například do jiného města či místa v přírodě a nechat ho tak putovat dál.
Skvělý článek 🙂