Asi se shodneme na tom, že pohledu na plápolající oheň se jen tak nic nevyrovná. Chtěli byste si dopřát živý oheň i u vás doma, ale absence zahrady, krásný trávník nebo malá zahrada vám nedovolí založit si na zemi vlastní táborák? Přesně pro tyto případy existuje ideální řešení – přenosné ohniště.
U nás v lese máme sice místa dost, ale jelikož zahradu stále budujeme, přestavujeme a několikrát jsme ji museli rozkopat kvůli nové kanalizaci, naše pevné ohniště jsme museli už několikrát zbourat a zase postavit. Než se rozhodneme, kde bude naše velké ohniště natrvalo, rozhodli jsme se pro lehké, kovové ohniště, které můžeme jednoduše přesouvat tam, kde se nám zrovna zlíbí.
Přenosné ohniště je bezúdržbové, stabilní a v pohodě jej umístíte na jakoukoliv rovnou plochu. Jeho zásadní výhodou je jeho univerzální využití. Hodí se nejen na zahradu, ale i na balkón nebo terasu. Pokud máte rádi designérské kousky v originálním a moderním stylu, sáhněte po závěsném ohništi, které bude navíc krásným dekorativním kouskem na vaší zahradě.
A jestli rádi cestujete, zvolte lehké kovové ohniště jakým je právě ohniště Seona, které vidíte na fotkách. Je lehoučké a bez námahy jej naložíte do auta a převezete třeba do kempu, na chatu, na sportoviště, k vodě nebo zkrátka kamkoliv, kde si chcete vychutnat opečený špekáček nebo jen tak relaxovat u živého ohně. Na většině přenosných ohnišť se dá dokonce i grilovat. Stačí vhodný rošt, který položíte přes hrany ohniště. Pokud máte v plánu na přenosném ohništi zejména grilování, volte takové, které je hlubší nebo se už prodává přímo s roštem.
Možná stejně jako my na ohni nejen rádi opékáte a grilujete, ale také vaříte. V tom případě k přenosnému ohništi zakupte ještě trojnožku s kotlíkem. Tenhle zlepšovák vám dovolí připravovat si venku v přírodě na živém ohni velkou škálu dalších jídel. Můžete si uvařit tradiční „kotlíkový guláš“ na tisíc způsobů, vaječinu nebo v něm uvařit polívku. Na trojnožku je možné připevnit i grilovací rošt, kterým získáte výhodu regulace jeho výšky. To se hodí i v případě, že na grilování nemáte dřevěné brikety, ale používáte větší kusové dřevo.
A jak je to s údržbou přenosného ohniště? Ta je velice prostá a jednoduchá. Nejlepší radou je ohniště často používat. Pravidelným používáním v sezóně totiž nejlépe zabráníte vzniku koroze. Ta ovšem není na škodu a patří k přirozenému procesu. Navíc vypadá efektně. Ohniště Seona je dokonce záměrně opatinováno a proto vypadá stylově už od samého začátku. Vnitřní část přenosného ohniště nikdy nenatírejte žádnou barvou.
K ošetření vám postačí tenká vrstva jakéhokoliv potravinářského oleje. U tmavých ohnišť jako je Freddy nebo Thore lze odstranit případnou rez jemným brusným papírem a natřít žáruvzdorným lakem. K uhašení ohniště nikdy nepoužívejte vodu. Použijte víko či písek, který před dalším použitím jednoduše vysypete nebo nechte oheň přirozeně dohořet.
Tak letním ohýnkům a voňavým špekáčům zdar!