Stejně jako na podzim má i na jaře péče o pokožku svá pravidla, které je dobré si připomenout. A také dodržovat, pokud chceme mít pěknou a zářivou pleť po celý rok. Po zimě pleti nějakou dobu trvá než se vzpamatuje, doplní živiny a zvykne si na pomalu se zintenzivňující sluníčko. Je proto fajn ji s tím vším trochu pomoct.
Naše pleť na jaře z pohledu ajurvédy a tradiční čínské medicíny
Podle teorie pěti prvků na jaře vládne energie dřeva. Rostliny na jaře zažívají rychlý vývoj – míza se vrací do kmene a do větví, rostou nové větve a raší pupeny, roste tráva. Zvířata se probouzejí ze zimního spánku, vše se rodí a roste do výšky. Proto je k jaru přiřazen prvek dřeva. Stoupající čchi (=životní energie) s sebou bere dobré i špatné, a to se může v našem těle projevovat různě.
Není divu, že nás z jara často bolí hlava, pálí žáha, teče nám z nosu nebo jsme podráždění. Proto se také nedivte, pokud se vám na jaře viditelně zhorší pleť.
Dejte organismu prostor k očistě a odstranění toxických látek z těla ven. Na jaře pečujeme hlavně o játra a žlučník. Je proto dobré vyhnout se konzumaci alkoholických nápojů, alespoň do té doby než přijde léto a s nimi zahradní grilovací párty:) Nejen pleti ale celému tělu prospěje, když na jaře omezíme příjem živočišných produktů, vynecháme smažená jídla, kouření a přidáme si do jídelníčku více zelené zeleniny a čerstvých bylinek. Co se stane, když energie v dráze jater a žlučníku naopak neproudí tak jak má? Můžeme zažít hněv a podrážděnost, pro ženy jeto typické PMS. Dále pak deprese a nespavost. Jsme také náchylnější ke svalovému napětí, ztuhlé šíji a bolestem hlavy. Tomu všemu se dá předejít odlehčenou stravou v tomto období.
Proveďte jarní očistu
Po zimě bývá pokožka ztvrdlá, zanesená a proto snese hlubší očistu. I když pravidelně nenavštěvujete kosmetické salóny, je dobré alespoň na jaře vyhledat profesionální péči a dopřát si kvalitní ošetření. Pokud to vezmete do vlastních rukou, sáhněte po peelingu, který odstraní odumřelé buňky a vrátí vaši pleti ztracený jas. Ideální je takový s opravdu malými zrníčky, který pleť vyčistí do hloubky a s přírodním složením.
I když vám možná pravidelné čištění pleti každé ráno a večer připadá zbytečné, pokuste se jej nezanedbávat. Dopřejte tak unavené a zpocené pleti možnost dýchat. Samozřejmě se nic nemá přehánět a pokud jste den strávili v čistém prostředí, nemá smysl pleť navečer dlouze drhnout a zbytečně odstraňovat přirozený kožní maz. Zvolte proto jemné odličovací a čistící prostředky, které můžete používat opravdu na denní bázi (na odlíčený dobře poslouží i čistý kokosový olej). Pokud máte suchou nebo citlivou pleť, vyhněte se čistícím prostředkům se zrníčky (peelingem) nebo jílem. Zbytečně by vaši pleť dráždily a vysušovaly.
Pleť po zimě přímo prahne po výživě. Dopřejte jí nálož živin a odvděčí se vám zdravým vzhledem! Přizvěte opět pleťové masky, které dodají potřebou hydrataci a efektivně doplní přes zimu ztracené živiny. Masku vybírejte podle typu pleti a snažte se používat alespoň 2x týdně po dobu jednoho měsíce. Uvidíte ten rozdíl! Skvěle poslouží i domácí masky. Na jaře sáhněte například po medu, avokádu, jogurtu a ovesných vločkách.
Odlehčete
Po zimním období plného olejů a výživných krémy, přichází na řadu výrobky na bázi vody. Vyměňte tedy hutné oleje za krémy na vodní bázi nebo za lehčí oleje (například jojobový nebo z hroznových jader) a ty nezapomínejte nanášet vždy na řádně navlhčenou pleť. Pokud s oleji na pleť teprve začínáte, přečtěte si jak na ně v článku Proč vyměnit pleťové krémy za oleje? V čem vám pomohou a jak na ně. Vyzkoušet můžete také různá výživná séra či kůry. Například kyselina hyaluronová pomáhá pleť regenerovat a dodává jí na jaře tak potřebnou vláhu.
Připravte pleť na slunce
I když slunce ještě neukazuje svou skutečnou sílu, je třeba na něj pleť připravovat postupně. Obzvlášť v tomto období je pleť na sluneční svit nejvíce nachylná, protože si po dlouhé zimě teprve tvoří přirozenou ochrannou vrstvu. Než vaše pleť tedy chytne první přirozené opálení, buďte opatrní. Mohli byste si zbytečně zadělat na nehezké pigmentové skvrny, které zbytečně přidávají na věku ženám i mužům.
Nemusíte ovšem hned sahat po krémech s tím nejvyšším UV faktorem, který by vaši pleť zbytečně zatížily. Přirozený ochranný UV faktor a zcela přírodní složení mají i některé rostlinné oleje (například arganový olej nebo olej z malinových a mrkvových semínek má SPF okolo 30). Dobře se sluneční ochranou je na tom také avokádový olej (SPF okolo 15) nebo olej z obilných klíčků (SPF okolo 20).
Chránit se můžete (zejména okolo pravého poledne) taky kloboukem nebo jinou pokrývkou hlavy, která zahalí do stínu také vaši pleť. A taky nezaškodí právě v téhle době začít zobat nějaký přírodní doplněk s obsahem beta-karotenu. Nebo alespoň navýšit pravidelnou konzumaci mrkve: ) Vaše pleť chytne přirozeně hnědý odstín a také tím velmi snížíte riziko spálení.