Nejen v březnu, ale po celé jaro se můžeme cítit mnohem lépe, když se zaměříme na několik základních věcí. Co na jaře jíst, které orgány opečovat a jak nastavit svou mysl? Inspirujte se rady a tipy vycházejícími ze starověké moudrosti tradiční čínské medicíny.
Jaro a element dřeva
Podle tradiční čínské medicíny (dále jen TČM) už od 14. února po elementu vody vládu přebírá element dřeva. Co to znamená? Element dřeva vyjadřuje sílu mládí a nové, svěží energie, která se šíří všemi směry. Přináší nám pružnost, pohyb, výraz. Ale také trpělivost. Představme si například, jak dlouho trvá než vyroste strom. Než můžeme použítjeho dřevo. A stejně tak dlouho trvá, než nám jakékoliv naše úsilí přinese očekávaný prospěch.
Pokud prospěchu dosáhneme v rovnováze s univerzálními zákony, nemusíme se bát, že bychom o výsledek svého snažení přišli. Je postaveno na znalostech a schopnostech, ke kterým jsme v průběhu celého procesu došli. A právě proto ho kdykoliv dokážeme vytvořit znovu.
Co si pod tím představit? Zejména odvahu nebát se být pružní. Neuplývejme na tom, čeho jsme dosud dosáhli. Ať už se jedná o materiální věci (bydlení, auto, vybavení…) nebo kariérní pozici, podnikání či náš vztah. Vše, co už nám nepřináší radost a energii, můžeme opustit beze strachu. Protože to, čeho jsme už jednou dosáhli, dosáhneme znovu. A to pro nás na ještě vhodnějším místě nebo za výhodnějších podmínek. A tentokrát daleko dříve a s minimem úsilí.
Spolu s příchodem jara se proto nebraňme změnám.
Ač mohou na první pohled vypadat strašidelně, pokud se jedná o přirozené vyústění ( a ne o útěk) VŽDY nás posunou dál. Kam přesně, to už je individuální. Ale vždy nakonec k větší životní spokojenosti a pocitu naplnění.
Opečujte svoje játra a žlučník
Co se týče zdraví, na jaře jsou nejvíce aktivní játra a žlučník. Ty také souvisí s elementem dřeva o znamená, že je třeba tyto orgány čistit a posilovat. Žlučník je jang (=řídí je mužský princip) a játra jsou jinová (=řídí je ženský princip).
Játra
Podle tradiční čínské medicíny, jsou játra odpovědná za příjem a zpracování energie. Játra taky řídí svalové napětí a náš zrak. Stav vašeho zraku a svalů je tedy takovou kontrolkou toho, jak se vašim játrům vede. Játra navíc řídí očistu našeho organismu, proto je dobré s jemným jarním čištěním začít už od poloviny února. Játra jsou taky orgán, který v sobě uchovává nejvíc nezpracovaných emoce. Vše co v sobě dusíme a nepouštíme ven v nich zůstává a oslabuje je. Vůbec nejhorší jsou pro játra neventilovaná zlost, agresivita, sebelítost a pesimismus. Játra jsou nejvíce aktivní mezi 1-3 hodinou ranní, takže pokud se v tuto dobu pravidelně budíte, může to znamenat jejich oslabení. Nejúčinnější bylinkou na posílení jater je ostopestřec mariánský, který podporuje růst nových jaterních buněk.
Žlučník
Hlavním funkcí žlučníku je rozštěpit tuky tak, aby se usnadnilo jejich trávení. Žlučník tedy přetěžujeme hlavně přehnanou konzumací smažených a tučných jídel. Žlučník je podle TČM orgánem, odkud pochází rozhodnost. A ze vzájemné spolupráce jater a žlučníku se rodí naše smělost a odvaha. Nejvíce aktivní je žlučník mezi jedenáctou a jednou hodinou v noci, takže kdo se v tuto dobu pravidelně budí, ten může mít oslabený právě žlučník. Je-li energie žlučníku oslabena, člověk je věčně nespokojený, necítí se ve své kůži a všichni okolo mu doslova otravují život, tzv. hýbou žlučí. Tak se zkuste na jaře zamyslet – je ve vašem okolí někdo takový?
Co jíst na jaře
Jak s jarem stoupá energie vzhůru, i nám prospěje zařadit do jídelníčku „stoupající potraviny“. Těmi je především zelená zelenina jako petrželka, pórek, pažitka, řapíkatý celer, polníček ale i pampeliškové listy nebo kopřivy. Teď, na začátku jara se snažte ještě stále jíst teplá jídla s kořenovou zeleninou. Přeskočit rovnou ke šťávám a studeným salátům by pro tělo znamenalo šok a zátěž. Je dobré stravu zlehčovat postupně a snížit především množství mléčných produktů.
Nejlepší pro toto období je dušená zelenina a co nejvíce té listové. Skvělé jsou na jaře také klíčky. Jak správně klíčit, se můžete dočíst tady. Játra potřebují ke své správné činnosti také kyselou chuť. Tu jim dodáte nejlépe formou kvašené zeleniny. Skvělý je taky kvalitní nepasterizovaný jablečný ocet. Z mléčných výrobků vybírejte ty zakysané – fermentované, které rovněž zlepší trávení a posílí játra. Z obilovin se k elementu dřeva řadí především pšenice a špalda. A nejen pány nejspíš potěší, že se doporučuje také pšeničné nepasterizované pivo.
Sáhněte po čerstvých bylinkách (spoustu těch „divokých“ raší už teď v přírodě) a kyselejším ovoci. Jestli nevíte, jaké bylinky v přírodě sbírat, přečtěte si o nich v článku „Divoké bylinky. Na co na jaře vyrazit?“
Pomalu zkracujte dobu vaření a vyhněte se pečení, které bylo vhodné právě v zimě. Na jaře je také dobré zařadit více mrkve (i syrové), která naši pleť díky obsahu karotenu postupně připraví na sluníčko. K pití se nejlépe hodí teplá voda s citrónem a zelený čaj, kterého můžeme s jarem zařadit větší množství.
Tak jaro vítej! A vy se lidé opatrujte a pečujte o sebe. Je to potřeba víc než kdy jindy ♥