Světlo ovlivňuje všechny aspekty našeho života. Ne každé světlo nám však svědčí. Na rozdíl od toho slunečního existují i ta, která nám naopak škodí. A to světla umělá, z nichž nejhorším je světlo modré. Počítače, notebooky, tablety, televize a hlavně mobilní telefony, které v posledních letech dáváme čím dál míň z ruky – všechny tyto přístroje produkují škodlivé modré světlo.
Od východu slunce k západu aneb příroda v nás
Světlo samo o sobě má různé formy. Nazýváme ho frekvenčním spektrem a má podobu barevné škály. Ráno, když vychází slunce, obsahuje frekvenční spektrum nejvíce tzv. „modrého aktivačního světla“. Modré spektrum se tedy nachází přirozeně i ve slunečním záření. Jeho intenzita však během dne přirozeně klesá a tlumí se se západem slunce. Tento přirozený denní rytmus dává našemu tělu a mozku signál, že se má připravit na spánek. Proto také naši předci trávili den aktivitou, sběrem či lovem a večer se u ohně připravovali na regeneraci. Oheň se svou červenou barvou stojí na opačné škále než modré světlo a má proto na naše tělo uklidňující efekt. Červené světlo naše oči šetří, a to zejména ve večerních hodinách.
Modré světlo aktivuje sítnici našeho oka 100x více než světlo bílé. Velmi silně proto působí na celý lidský organismus. Skrze sítnici nabourává náš biorytmus a dává tělu signál, že je stále den.
Tělo se tedy přestane připravovat na spánek, neprodukuje melatonin (=hormon tmy), čímž se snižuje kvalita našeho spánku. Modré světlo totiž zásadně ovlivňuje hladinu tohoto hormonu v krvi. Spánek je méně hluboký, tělo si tolik neodpočine, nenačerpá dostatek energie a může docházet i k nespavosti.
Modré světlo škodí nejen očím, ale celému našemu tělu
Co se však v dnešní době děje, je přesný opak. Modrým světlem si svítíme do obličeje častokrát i po západu slunce a mnohdy o to intenzivněji právě před spaním. V ložnici nám pak blikají světýlka od nejrůznějších přístrojů, která i nepatrnou činností dál matou naše vnitřní hodiny.
A co má tohle všechno na svědomí? Kromě nespavosti přemíra modrého světla ovlivňuje naši schopnost koncentrace, ale také může zpomalit metabolismus a oslabení imunitního systému. Přemíra modrého světla má tedy vliv i na přibírání na váze stejně jako častější infekční onemocnění během roku.
A to není vše. Podle některých odborníků modré světlo poškozuje i naši pokožku a to dokonce víc než nebezpečné UVA a UVB záření. Proniká totiž do hlubších vrstev pokožky, kde je uložen kolagen a elastin, což je ještě hlouběji než kam dosahuje UVA a UVB záření.
Co tedy dělat?
- Většina elektroniky má již dnes zabudovaný tzv. noční režim. Nezapomínejte na jeho aktivaci.
- Nainstalujte si do mobilu chytré aplikace, které snižují intenzitu modrého světla automaticky podle časového pásma, ve kterém se nacházíte, jako je například aplikace s názvem f.lux.
- Na telefonu si můžete i jednotlivé aplikace zapnout do tzv. „tmavého režimu“, kdy se uživatelské rozhraní přepne z oslnivě bílé na černou. Tuto funkci umí Facebook i Instagram.
- Snažte se k večeru co nejvíce omezit modré světlo a pokud možno, zcela se mu vyhýbejte 2-3 hodiny před spaním.
- Ráno po probuzení se naopak co nejrychleji vystavte slunečnímu světlu. A to pokud možno na co největším povrchu těla. Stačit bude 5 minut ve spodním prádle například na balkóně 🙂
- Vyměňte bílé žárovky (zejména v ložnici a v místnostech, kde trávíte čas před spaním) za ty teplejší. LED žárovky jsou sice o něco úspornější, zato produkují velké množství modrého osvětlení. Zkuste je nahradit LEDkami s teplejší barvou světla. Do ložnice si pořiďte extra lampičku s uklidňujícím světlem. Perfektní jsou zejména solné lampy, které vydávají příjemné teplé světlo, ale také zlepší kvalitu ovzduší.
- Pokud bydlíte blízko veřejného osvětlení, investujte do opravdu kvalitních zatemňovacích závěsů nebo rolet.