Jak se správně a hlavně zdravě opálit tak, aby jste nejen načerpali dostatek vitamínu D, ale také aby vám snědá pokožka vydržela co nejdéle, jsme probrali v tomto článku. Nicméně péče o opálenou pokožku v dalších týdnech a měsících je stejně důležitá, jako celý opalovací proces. Tedy alespoň v tom případě, že si chcete pěkné letní opálení uchovat co nejdéle. Čtěte, jak na to, aby vaše pokožka byla zdravě snědá až do zimy.
1. Kratší koupání a chladnější voda
Pokud chcete opálení udržet co nejdéle, vyhněte se dlouhým koupelím v horké vodě. Horká voda způsobuje vysychání kůže a to zase blednutí a odlupování opálené kůže. Z tohoto důvodu se doporučuje sprchovat studenější vodou. Pomůže vám to nejen udržet letní opálení, ale zároveň předejít vzniku celulitidy.
2. Hydratace a zase hydratace
Pravidlo zní jasně: mažte se minimálně dvakrát denně – každý večer a každé ráno. Zvolit můžete lehké hydratační mléko a s přicházejícím podzimem přesedlat postupně na hutnější krémy a tělová másla. Zejména zpočátku je dobré používat přípravky s aloe vera nebo panthenolem, který pokožku intenzivně regenerují a působí do hloubky.
Samotný gel z aloe vera je skvělým pomocníkem, který pomůže udržet vysokou úroveň vláhy ve vaší pokožce. A jelikož se rychle vstřebává, můžete po natření skočit bez obavu rovnou do peřin. Navíc je velmi univerzální a vyplatí se ho mít v domácí lékárničce. Na co všechno jej můžete použít jsem pro vás sepsala ve článku: Z šuplíku kosmetického minimalisty: Proč mít v koupelně gel z ALOE VERA?
3. Jemný, ale pravidelný peeling
Peeling celého těla je dobrý provádět zejména mezi každým opalováním. Jelikož odstraníte vrchní odumřelé buňky, opálení pronikne do hlubších vrstev kůže, kde se taky déle udrží. Buďte však opatrní, pokud chcete uchovat odstín vaší pokožky. Peeling totiž odstraní odumřelé buňky a vyleští pleť, zároveň však odstraní nejvrchnější vrstvu pokožky a urychlí odhalení nové, neopálené pleti. Volte proto raději častější a jemnější verzi peelingu. Bohatě postačí jemná zrníčka nebo si můžete celé tělo ošetřit s pomocí přírodního jílu, který je vysoce čistící a zároveň obsahuje velmi jemná mikro zrníčka, která vaši kůži jemně obrousí.
4. Zvyšte příjem beta-karotenu a vyživujte se i nadále hlavně zevnitř
Hydratujte své tělo co nejvíce zevnitř. Nejlepší je samozřejmě čistá voda, nejlépe filtrovaná nebo z přírodního zdroje. Vodu si tělo neudrží, takže nemá smysl se „přepíjet“.
Ideální množství přijatých tekutin je 1 litr na každých 30 kg tělesné váhy.
U jídla platí podobná pravidla jako u toho, když se opálení snažíte nachytat. Jezte převážně červenou a oranžovou zeleninu – obzvlášť vhodná je mrkev, rajčata, červená paprika, meruňky nebo sladké brambory. Mrkev, meruňky, sladké brambory, ale i mango obsahují beta karoten, který se stará o zabarvení pokožky, rajčata a červená paprika zase obsahují lykopen, který chrání kůži před negativním vlivem UV záření a rovněž mají zabarvovací účinek. Zeleninu samozřejmě můžete chroupat, ale o něco vyšší účinek má pití čerstvé šťávy z výše uvedených druhů.
Kromě toho je dobré zaměřit se na potraviny obsahující vitamín E. Ten je nezbytný pro zdravě vypadající pleť a pomáhá při udržení zářivé pokožky.
5. Pozor na epilaci
Pokud chcete mít pokožku bronzovou co nejdéle, zapomeňte na epilaci a vezměte do ruky žiletku nebo elektrický epilátor. Aby vám opálení vydrželo co nejdéle, odpusťte si na čas všechny epilační vosky. Společně s nežádoucím ochlupením totiž odstraníte i svrchní vrstvu kůže s opálením. Nevhodné jsou také depilační krémy. Ty totiž často obsahují ovocné kyseliny, které rovněž nejsou k vašemu opálení šetrné.