Prázdniny se chýlí ke konci. A přestože už máte možná po dovolené, trápí vás pocit, že jste si letos dostatečně neodpočinuli? Nebo možná podnikáte, jste na volné noze jako já nebo třeba na mateřské „dovolené“. Pro všechny tyto profese totiž „padla“ neplatí. A my tak často pracujeme víkendy-nevíkendy.
I když děláme práci, která nás baví nebo nás naplňuje péče o děti a o rodinu, odpočinek je důležitý. Bez něj naše produktivita časem pomalu, ale jistě klesá.
A neustálá práce (byť pracujeme jen ve svojí hlavě) a nedostatek odpočinku, je tou „nejlepší“ cestou k vyhoření. A tak ať už děláte cokoliv, sepsala jsem pro vás (i pro sebe!) pár tipů, jak si i během víkendu OPRAVDU efektivně odpočinout. A vypnout tu hlavu. Sama to zatím spíše trénuju, ale jak se říká – trénink dělá mistra!
1. Odpojte se
Nezáleží na tom, jestli používáte internet k práci nebo zábavě. Pokud si o víkendu svůj „harddisk“ (=vaší hlavu) zaplácáte informacemi ze sociálních sítí, moc si neodpočine.
Pokud je pro vás těžké být offline celý víkend, začněte s offline nedělemi. Když odpojíte internet celé rodině nebo domácnosti, bude to o něco snažší. Možná se někteří členové budou zpočátku vzpírat, ale pokud vše nastavíte předem, každý bude vědět, že všechnu práci i zábavu na internetu musí stihnout do sobotního večera. A připraví se na to.
2. Vyměňte televizi a filmy za knihy
Víkendové vypínání televize je takový další level po vypínání internetu. Proč si u knihy odpočinete více než u filmu?
- Knihy mají spoustu výhod. Jednou z nich je to, že neoslabují náš imunitní systém neustálou září monitoru. Díky tomu si odpočinou vaše oči a zvýší se tvorba melatoninu – hormonu tmy, který odpovídá za kvalitní spánek.
- Další nespornou výhodou knih je, že je můžete vzít s sebou kamkoliv – nejlépe do přírody a na čerstvý vzduch. V neposlední řadě působí knihy oproti televizi také mnohem lépe na náš nervový systém. Nejen tím, že u nich odpadnou negativní televizní zprávy a rušivé reklamy, ale také tím, že rozvíjí naši fantazii. Díky tomu zapojujeme větší část našeho mozku, ve kterém pak zbývá méně místa na otravné a vysilující myšlenky.
U nás doma televizi už pár let nevlastníme, to však neznamená, že netrávíme až příliš času u filmů a seriálů. A i když jsou filmové večery fajn, někdy je zkrátka lepší dát přednost knize.
Číst může opravdu každý, i ten největší chronický nečtenář.
Nejste velký čtenář? Začněte s časopisy, komiksy nebo krátkými povídkami. Nic z toho vás nebaví? Číst a vzdělávat se můžete i v rámci svojí práce a svých koníčků.
Příklad ze života: Můj přítel přečetl za celý svůj život asi 2 knihy. Je automechanik a naprostý blázen do aut. Většinu volného času po práci tráví u videí na youtube, kde sleduje nejrůznější opravy aut a rekonstrukce obytných dodávek. V knihovně jsem mu před pár dny půjčila knížku o obytných dodávkách, která je plná fotek dodávek a příběhů jejich majitelů. Díky této knize strávil můj přítel několik posledních večerů zcela bez počítače a mobilu. A byl naprosto nadšený!
3. Turistou ve vlastním městě
Naplánovat si výlety všude možné a poznávat nová místa je sice fajn, ale někdy nás to může ještě víc unavit. Přece jen to jsou další nové podněty, které musí mozek zpracovat. Co však stát se jednou turistou ve svém vlastním městě? Možná vás překvapí, kolik ještě nenavštívených míst skýtá vaše město nebo příroda v okolí.
Tak se hezky a pohodlně oblečte, přibalte nějakou tu knížku (viz. bod 2) a běžte objevovat nově to vše známé. Čtěte si v parku, zajděte si do kavárny, projděte se centrem města, pozvedněte hlavu a obdivujte krásu historických budov. Zkrátka si užijte všechno to, co máte během pracovního týdne přímo před nosem, ale nemáte čas si toho všimnout.
4. Jídlo s přáteli
Neorganizujte nic velkého, co by vás naopak zatížilo. I to nejprostší společné jídlo s přáteli je něco, co vám pomůže vypnout a navodit pocit vnitřního klidu. Stačí nakoupit bagety, sýry, dobrou šunku nebo pomazánky, přibalit něco dobrého k pití a vyrazit na piknik. A pokud je chladno, udělejte si piknik doma – jednou u vás, podruhé u přátel. Společná příprava jídla utužuje vztahy a vyplavuje v mozku endorfiny. A nevadí, že si společně „uvaříte“ jenom jednohubky.
5. Čas na velké maličkosti
Pokud nevíte, čím zaplnit svůj volný den, věnujte ho drobným maličkostem. Upečte oblíbený koláč, vytřiďte fotky z dovolené, udělejte si domácí masku na obličej.
Zapracovat můžete i na svých restech, které vám už dlouhodobě ubírají na síle a zabírají místo ve vaší hlavě. Tady ovšem pozor! Podmínkou je, že zvládnutí takového restu by vám mělo přinést úlevu a novou energii.
Pokud budete dělat resty jen protože „musíte“, budete ještě více unaveni. Jestli nevíte jak na to, začněte s maličkostmi. Například nemusíte hned protřídit a vycídit celou kuchyň. Ukliďte dnes jen jeden vybraný šuplík. Když začnete maličkostmi, pravděpodobně je velmi snadno zvládnete. A to vám dodá motivaci a chuť i do dalších věcí!