Květiny nám opravdu nemusí dělat radost jenom ve váze. Dokud jich je všude dost, pojďme využít jejich krásy a harmonizujících účinků také zevnitř. A vyrobme si chutnou, jednoduchou a vizuálně přitažlivou limonádu.
Recept na domácí limonádu z květů máme spojenou většinou jen na tu z černého bezu. Jaká škoda! Květinovou limonádu plnou zdraví a radosti, navíc za pár korun, si doma vyrobíme prakticky z jakýchkoliv jedlých květin.
Máte doma vlastní zahrádku? Báječné! Pokud ji nestříkáte neboj jinak chemicky neošetřujete, nemusíte pro zdroj daleko. A pokud vlastní zahrádkou neoplýváte, projděte se do přírody. Volně rostoucí květiny mají stejně tu nejsilnější moc!
Květinovou limonádu můžete vyrábět celoročně, a to ze sušených květin. Vždy však dbejte na to, aby nebyly chemicky ošetřeny.
Pro denní pití se hodí všechny jedlé květy a bylinky, jejichž aroma si dokážeme v nápoji představit. Může to být například růže, fialka, levandule, chrpa, měsíček lékařský, karafiáty, denivky, kopretiny, jetel, květy akátu, sléz, některé druhy ibišku, šeřík, pampeliška, sedmikráska nebo třeba lípa. Fantazii se meze nekladou. Pokud si nejste jisti, které květy jsou jedlé, ověřte si informaci raději nejdříve na internetu nebo v chytrých knihách.
Květinová limonáda je osvěžující a zdravé pití, které se hodí nejen do letních dnů. Obsahuje minimum cukru a naopak mnoho prospěšných látek, které vznikají díky procesu fermentace. Za minimum námahy i nákladů tak můžete mít doma limonádu, která je o mnoho zdravější než ta z obchodu.
Nebojte se zkoušet různé kombinace chutí i vůní. A připravit si originální nápoj zcela podle vlastní fantazie!
Přidat můžete samozřejmě i bylinky. Mezi ty osvědčené patří máta, meduňka, bazalka, šalvěj či mateřídouška. Tak pojďme na to! Základní recept je pokaždé stejný a velmi jednoduchý. Limonádu máte umíchanou za pár minut. Pak si zbývá už jen 2-3 dny počkat až bude hotová.
Ingredience
(na 3 litry limonády)
- 2 velké hrsti květů a bylinek
- 150 g třtinového cukru (klidně i méně)
- 1 citrón (nejlépe v BIO kvalitě)
- 2 lžíce nepasterizovaného jablečného octa
Postup
Ve velké sklenici (například od okurek) rozpustíme ve 3 litrech vlažné vody cukr. Použijeme nejlépe filtrovanou nebo alespoň odstátou vodu.
Rozkrájíme citrón na plátky a spolu s nasbíranými květy přidáme do sklenice. Pokud nemáte chemicky neošetřený citrón, nejdříve odstraníme kůru. Pak přilijeme ocet.
Přiklopíme víčkem, ale pouze lehce, tak aby mohl unikat vzduch nebo přikryjeme plátýnkem. Vše necháme 2-3 dny stát na teplém místě. Každý den 1-2x promícháme, aby nám do limonády nezavítala plíseň.
Po 2 dnech (podle aktuální teploty) by měl nápoj začít kvasit. V tu chvíli ho přelijeme přes sítko do lahví a necháme uležet další 2 dny v lednici. Tentokrát však dobře zavíčkujeme. Pokud limonádu ihned nevypijeme, během dalších dnů se může vytvořit lehce alkoholový nápoj. Ničemu to nevadí, možná právě naopak:) Jen buďme obezřetní na cestách. Delší doba kvašení nápoji nicméně prospívá. Limonáda pak obsahuje méně cukru a více zdraví prospěšných fermentovaných látek.