Když jsem se před pár roky začala zajímat o aromaterapii, přes léto byly moje lahvičky s esenciálními oleji pokaždé pečlivě uložené v šuplíku, kde čekaly na podzim, až přijde jejich čas. Časem jsem však zjistila, jak velká je to škoda. A že právě léto přeje aromaterapii stejně jako třeba podzim nebo zima. Esenciální oleje nám zpříjemní léto nejen svými aromaterapeutickými účinky, ale využijeme je i jako účinné pomocníky v péči o tělo. Ať už jde o špínace, spáleniny od sluníčka, otravný hmyz nebo nevolnosti při cestování. S tím vším nám dokáží pomoci.
Létu vládne element ohně
Podle tradiční čínské medicíny létu vládne element ohně. Tomuto elementu náleží hořká chuť, teplo a červená barva. Přebytek ohnivé energie se u nás lidí projevuje přehnanou aktivitou, netrpělivostí, rychlým vzplanutím emocí a často až agresivitou. Jeho nedostatek naopak způsobuje málo elánu, nadšení, nízké sebevědomí a nechuť komunikovat až depresi.
Potraviny, které tento element posilují jsou například pohanka, žito, artyčoky, čekanka, hlávkový salát, jehněčí a kozí maso a výrobky z nich pocházející – jogurty a sýry. Dále pak všechny plody červené barvy – třešně, červené hrozny, červená paprika, červená řepa, chilli, kajenský pepř, grepfruity. Z nápojů je to především kakao, káva, černý čaj, červené víno a hořké likéry. Z koření zase majoránka, tymián, jalovec, bazalka, saturejka, kurkuma, pampeliška a bezinky.
Hlavním orgánem elementu Ohně je Srdce a tenké střevo. Oběma těmto orgánům bychom proto v létě měli věnovat zvláštní pozornost. Srdce se stará o naše sebevědomí a emocionální rovnováhu a je také zodpovědné za krevní oběh. Párovým orgánem k srdci je právě tenké střevo, kterému se přezdívá také „mozek břicha“ a je jedním z nejdůležitějších orgánů. Abychom tenkému střevu ušetřili práci, je v létě třeba konzumovat lehce vstřebatelnou stravu s dostatkem vlákniny a vody. Nejvíce ho naopak zatěžují mléčné výrobky a maso. Neznamená to, že si během letních grilování nedopřejeme kousek kvalitního masa. Snažme se však jednotlivá sousta dobře rozžvýkat a na jídlo si vždy ponechat dostatek času.
Pozor na fototoxicitu
Používání aroma olejů má v létě pouze jedno omezení a tím je fotoxicita – citlivost na sluneční světlo, které se projevuje u některých druhů esenciálních olejů. Ta může zapříčinit citlivou kožní reakci ve formě zarudnutí, podráždění kůže, spáleniny a dokonce puchýřů. V létě se proto vyhněte aplikaci vybraných esenciálních olejů přímo na pokožku. Jedná se prakticky o všechny citrusové vůně – pomeranč, citrón, bergamot a citrónovou trávu. To však neznamená, že byste výše zmíněné oleje nemohli používat k inhalaci – tam je jejich používání zcela bezpečné.
Na zahnání letního hmyzu
Mezi nejlepší letní bojovníky proti zahnání otravného hmyzu se řadí citrón a citronela, máta, levandule, rozmarýn, hřebíček a také geránium. Pokud si chcete vyrobit svůj vlastní domácí repelent, hned 2 osvědčené recepty najdete v tomto článku. Jen si v případě, že použijete nějaký z fototoxických olejů, dávejte pozor při aplikaci repelentu bezprostředně na pokožku. Jestli však nemáte čas ani chuť cokoliv vyrábět, můžete použít zmíněné oleje právě do aromalampiček a aromadifuzérů. Obvykle stačí 5-10 kapek (podle velikosti nádoby), které spolehlivě odeženou otravný hmyz. Pokud vás tedy v noci zlobí komáři, není nic jednoduššího než v ložnici zapnout difuzér, nakapat do něj olej a užít si klidného a ničím nerušeného spánku.
Na štípance a odřeniny
Když se přece jen nezadaří odehnat všechen letní hmyz, na ošetření špínaců se skvěle hodí levandulový a tea tree olej. Levanduli i tea tree můžete aplikovat neředěné přímo na kůži. Levandule zmírňuje svědění, tea tree má antibakteriální schopnosti a oba oleje působí hojivě. Pokud máte citlivou pokožku, tea tree olej nejdříve raději zředťe (s jiným nosným olejem – mandlovým, kokosovým, olivovým…) a až následně nanášejte. Tea tree olej se vám bude velmi hodit také jako dezinfekce při vytahování klíšťat. Levandulovým olejem zase nejlépe ošetříte drobné ranky a odřeniny, které se o to rychleji zahojí.
Růže – královna našeho srdce
Jak jsem již zmínila, orgánem léta je naše srdce. A se srdcem se neodmyslitelně už po staletí pojí právě vůně růží. Její jemná, utišující, přesto hluboká a všeobjímající vůně je balzámem pro všechny emoce. Zejména pak ty spojené s ženstvím, mateřstvím a láskou. Růže posiluje soucit, pochopení a důvěru, pomáhá s bolestí či beznadějí, citlivě uvolňuje emoční traumata, uklidňuje úzkosti a dodává energii po vyčerpání trápením. Růže obnovuje naši sebelásku, skrze kterou pak můžeme milovat i druhé. Růžový olej je ovšem jeden z nejdražších na trhu. K získání jednoho litru esenciálního oleje je potřeba 5000 kg květů, což znamená asi 12000 okvětních lístků na 5 ml oleje. Většina olejů na trhu je proto naředěná rostlinným olejem nebo alkoholem v koncentraci asi 5%. I tento poměr je však dostačující pro využití všech benefitů, které růžový olej přináší.
Konkrétní účinky růžového oleje jsou pak zejména:
- snížení úzkosti a stresu
- celkové zklidnění a zlepšení nálady
- účinné antidepresivum a afrodiziakum
- pomocník pro přijetí emocí a otevření našeho srdce
- celkové harmonizační účinky organismu.
Rozmarýn – nakopávač energie do veder
Rozmarýn je známý pomocník pro soustředění a silný nakopávač, který zvyšuje naše kognitivní funkce. Skvěle si rozumí v kombinaci spolu s citrusy. Takže pokud vám letní vedra zabraňují v soutředění nebo potřebujete zkrátka „probrat“, nakapejte si jej do aromalampy nebo difuzéru, který umístíte nejlépe hned vedle pracovního stolu. Jeho účinky ocení také studenti. Nezapomeňte však, že jelikož je vysoce stimulační, určitě se nehodí pro použití ve večerních hodinách, například jako přídavek do večerní koupele. Po jeho aplikaci byste mohli mít opravdu několik hodin problém s usnutím.
Proti nevolnosti na cestách
Pokud vy nebo vaše děti špatně snášíte cestování, pořiďte si domůmátový esenciální olej. Má ochlazující a zklidňující účinky a uleví vám při dlouhé cestě. Můžete ho v autě inhalovat přímo z lahvičky nebo nakapat pár kapek na kapesník. Pokud si pořídíte opravdu kvalitní, nemusíte se ho bát před cestou i popíjet. Dávkujte ho však opravdu šetrně – stačí 1 kapka dobře rozmíchaná v 1 litru vody.