Vyměňte letos v létě majonézy a kečupy za tyto dipy a zaručuju vám, že je budete chtít jíst celý rok. Kromě toho, že jsou zdravé a nutričně bohaté, díky koření a čerstvým bylinkám zlepší také vaše trávení.
Příprava všech dipů vám nezabere víc než 10 minut. Vše, co na ně kromě surovin potřebujete, je mísa, nůž na krájení, lis na česnek a metlička nebo lžíce na zamíchání.
1) Osvěžující guacamole dip
Do tradičního mexického guacamole patří koriandr, jenže ten není vždy k dostání a někomu nemusí chutnat jeho typická chuť. Nebojte se proto experimentovat a přidejte si bylinky podle chuti – petrželku, libeček nebo bazalku.
- 180 ml zakysané smetany (nebo rostlinné smetany pro ještě odlehčenější verzi)
- 1 zralé avokádo
- 1 červená cibule (může být i klasická žlutá nebo 2 stonky jarní cibulky)
- 3 rajčata
- sůl
- bíly pepř
- šťáva z 1/2 citrónu
- 1-2 stroužky česneku
- hrst čerstvého koriandru nebo petrželky
Postup:
Avokádo podélně rozkrojte na poloviny a vyndejte z něj pecku. S pomocí lžíce vydlabejte dužinu a vidličkou ji rozmačkejte jako šťouchané brambory (pro ještě krémovější verzi můžete avokádo spolu se smetanou a česnekem rozmixovat v mixéru). Rajčata nakrájejte na co nejdrobnější kostičky. Cibuli nasekejte také co nejvíce nadrobno a vše přendejte do mísy. Přidejte prolisovaný česnek. Vmíchejte smetanu a ochuťte solí, bílým pepřem a citrónovou šťávou. Nakonec vmíchejte nasekané bylinky.
Skvělý dip k tortilám a nachos. Využijete ho však i při grilování, hodí se k masu i zelenině.
2) Orientální tahini dip s římským kmínem
Tahini pastu koupíte dnes už běžně v supermarketu. Jedná se o pastu z namletých sezamových semínek. Tahini je velmi zdravé a i otevřená sklenička vám při správném skladování vydrží v lednici velmi dlouhou dobu.
- 3 lžíce tahini pasty
- 6 lžic olivového oleje
- šťáva z 1/2 citrónu
- 1 lžička drceného římského kmínu
- trocha vody
- hrst čerstvého koriandru nebo petrželky
Postup:
Tahini vložíme do větší misky, přilijeme olej a šleháme dokud se obě ingredience nespojí. Můžeme přidat trochu vody. Pak vymačkáme do dipu šťávu z citrónu, přidáme římský kmín a na závěr zasypeme asi hrstí čerstvého nasekaného koriandru nebo petrželky.
Tahini dip si nejvíc užijete se zeleninovými hranolkami nebo pečenými bramborami a kořenovou zeleninou.
3) Ořechový dip na asijský způsob
Tento dip dělám doma snad ke každému druhému jídlu. Jelikož milujeme asijskou kuchyni a taky oříšky, jíme ho skoro pořád. Pro ořechové máslo budete sice muset do prodejny se zdravou výživou, ale stejně jako tahini pasta vám vydrží v lednici velmi dlouho (nabírejte ho vždy čistou lžící!).
- 3 lžíce ořechového másla (nebo arašídové, lískooříškové, kešu, mandlové…)
- 1 dcl kokosového mléka (nebo ovesného, rýžového, ořechového…)
- 1 lžička sojové omáčky
- chilli
Postup:
Všechny ingredience smíchejte v misce a dobře promíchejte, dokud se ořechové máslo nespojí s mlékem a sójovkou. Dochuťte chilli podle chuti. Popřípadě použijte mixér, který za pár sekund vše udělá za vás a dip krásně vyšlehá.
Ořechový dip je skvělou volbou pro všechny vegetariány. Dodáte díky němu jídlu vyšší kalorickou hodnotu, doplníte proteiny a zůstanete déle sytí. Hodí se ke všem jídlům na asijský způsob a v řidší konzistenci i jako zálivka na saláty. Můžete si do něj namáčet jarní vietnamské závitky, „pokydat“ s ním svoji buddha bowl (alias misku s vařenou zeleninou a rýží co dům dal:) nebo do ní namáčet zeleninové hranolky.