Ať už se rozhodnete osvětlit svůj balkón, malou předzahrádku nebo rozlehlou zahradu, některé věci je dobré rozmyslet předem. Uvařte si šálek dobrého čaje nebo kávy, pohodlně se usaďte s výhledem na vaši zahradu a zamyslete se. Které části zahrady je třeba prosvětlit z ryze praktických a bezpečnostních důvodů? Kde budete si chcete číst i když se sešeří? Kde je přes den dostatek slunečního svitu a můžete zde tudíž bez obav umístit světla na solární pohon? A jak by to všechno mělo vypadat? Otázky, na které je třeba si odpovědět a taky trochu inspirace můžete posbírat v dnešním článku.
Bílé nebo žluté světlo?
Bíle zářící svítidla podtrhnou krásu vaší zahrady. Dají vyniknout vašim stromům i keřům, jelikož bílé světlo nezkresluje tvary ani obrysy. Žluté nasvícení se hodí spíše k posezení, na terasu nebo k bazénu. Teplé světlo je očím příjemnější také lépe odpuzuje komáry a hmyz.
Solární verus elektronistalace?
Solární světla mají velkou výhodu v napájení. Nejenže vás nic nestojí, ale nemusíte řešit rozvody, elektroinstalaci a kabely. Zajistí však zhruba stejnou intenzitu světla jako lucerny nebo svíčky. Hodí se tudíž spíše k vykouzlení atmosféry a jemnému osvětlení. Velkou výhodou je taky jejich mobilita. Můžete je proto rozmisťovat a přenášet po zahradě dle libosti. Pokud je necháte celý den vystavené přímému slunečnímu záření, vydrží svítit asi 6-8 hodin.
Jestliže však chcete letní večery trávit venku například čtením, psaním, hraním her a jinými aktivitami vyžadujícími opravdu dobré osvětlení, budete potřebovat intenzivnější světelný zdroj. A tudíž se nejspíš neobejdete bez elektronistalace. Venkovní osvětlení je vystaveno náročnějším povětrnostním podmínkám a proto taky podléhá přísnějším bezpečnostním předpisům. Jejich instalaci nechejte raději na odborníkovi. Kabely se obvykle vedou v zemi a praktické je v tomto případě i časový spínač. Myslete vždy i na vaše sousedy a snažte se osvětlení koncipovat tak, aby paprsky světla mířily dolů a jemně do stran a vy tak nenarušovaly světelný komfort svého okolí.
Podle čeho vybírat venkovní světlo?
Jak už jsem psala, venkovní osvětlení musí být odolnější, jelikož odolává náročnějším podmínkám. K označení, zda-li se světlo hodí i do vlhkého a mokřejšího prostředí slouží označení IP ochrany. Vždy se jedná o číslo v rozmezí od 20 do 60IP. K použití na ven je třeba minimální hodnota IP44. Takové světlo můžete použít například na stěnu, kde nehrozí velké navlhnutí. Pro zapuštění do země nebo k osvětlení bazénu pak volte vyšší hodnoty okolo IP60. Světla s IP nad 65 jsou pak velmi odolná proti vodě a prachu a lze je použít i pod vodou (například pro osvětlení bazénu).
Při výběru světel se můžete orientovat dále podle CRI neboli Color Rendering Indexu. CRI zjednodušeně řečeno hodnotí, jak je uměle světlo věrohodné v porovnání s denním světlem. Stupnice se pohybuje od 0 do 100 a čím je CRI vyšší, tím více se světlo podobá pestrému dennímu světlu.
Co chcete osvětlit?
Ještě než začnete s nasvěcováním zahrady, je dobré se v klidu posadit a vše si rozmyslet. Uvařte si šálek dobré kávy nebo čaje a s výhledem na vaší zahradu nebo venkovní posezení a vytvořte si seznam. Kde je osvětlení nezbytné z důvodu orientace a bezpečnosti? Kde bude plnit osvětlení ryze praktický účel a kde půjde spíše o dekorativní nasvícení?
Na vašem seznamu se mohou objevit například tato místa:
- příjezdová cesta
- altánek
- terasa
- cestička z altánku nebo terasy do domu
- venkovní schodiště
- bazén
- vchod do domu
- okrasná zahrada
Čím osvětlit?
Druhý osvětlení je opravdu celá řada. Doporučuju zabrousit i na internetové galerie (například Pinterest). Možná zjistíte, že existují druhy a způsoby osvětlení, která by vás ani nenapadla. Pro příklad uvádím nejčastější způsoby, kterými je možné nasvítit zahradu a její jednotlivé části.
- nástěnná svítidla
- závěsná svítidla
- solární svítidla
- sloupkové osvětlení
- reflektory
- vestavěné osvětlení
- nájezdová svítidla do země
- venkovní lampy