Nejen bylinky, ale také léčivé keře a stromy jdou právě do fáze květu a největšího rozpuku! Nastává ideální doba vyrazit do přírody za poklady! Pokud jste četli náš článek o jarních divokých bylinkách tak už víte, na co se (ještě stále) můžete vydat. Aktuálně toho však dorůstá a dokvétá opravdu velká spousta! Sbírat teď můžete nejen listy a byliny, ale také léčivé květy (šípkové růže, chrpy, heřmánku, bezu, divizny a mnoho dalších…). Ať už se vydáte na sběr do lesů, luk nebo na svou zahrádku, rostlinky je také třeba pečlivě nasušit a uskladnit. Víte, jak na to, abyste si po příchodu domů uchovali z darů přírody co možná nejvíce?
Kde sušit?
Pro sušení bylinek je vždy potřeba suché a zároveň větrané stanoviště. To je základ. Měla by zde být neustálá cirkulace vzduchu, ale možností jak sušit je hned několik. Na rozdíl od našich babiček máme dnes navíc vymoženosti, kterými si můžeme celý proces usnadnit.
Doma. Pro sušení doma je nejvhodnější obývák. Kuchyň i koupelna většinou oplývají větší vlhkostí, a tak nejsou pro sušení vhodné. Pokud máte doma volnou místnost, kterou můžete na sušení bylinek využít, tím lépe. Nedoporučuje se ani sklep a díky nižší vlhkosti je obecně lepší sušit raději v patře než přízemí.
Venku. Sušit bylinky můžeme samozřejmě i venku. Ovšem za podmínek teplého, suchého a ne příliš větrného počasí. Sušení venku je tedy potřeba hlídat a nenechat své poklady navlhnout nebo zmoknout. To by byla velká škoda! Nedoporučuje se rovněž sušit na přímém slunci. Bylinky jsou velmi citlivé a mohly by se spálit a lehce přijít o léčivé látky.
Na půdě. Pokud máte půdu, máte vyhráno! Nezapomeňte však i zde na pravidelné větrání, aby se bylinky nezapařily. Rostlinky můžete na půdě rozložit na čistý bílý papír (ale nikdy ne na noviny) nebo na staré prostěradlo. Úplně nejlepší a nejbezpečnější (u bylinek sušených s natí) je vytvořit jednotlivé svazky a ty pak zavěsit. Bylinky tak mají nejlepší přívod vzduchu a zároveň máte jistotu, že je nenapadnou škůdci. Pokud sušíte květy, můžete použít speciální závěsné sítě na bylinky. Stojí pár stovek a ušetří spoustu práce.
V troubě. Jestliže nemáte doma příliš místa, dobrou alternativou je sušení v troubě. Je třeba sice počítat s vyšším účtem za energie, ale zase máte rychle nasušeno. Tento způsob se hodí také v případě, že je zrovna deštivé a nepříznivé počasí. Pro sušení bylinek v troubě se doporučuje teplota okolo 30 stupňů Celsia. Přesáhnout by nikdy neměla 35 stupňů, abyste nepřišli o léčivé látky a bylinky nespálili. Nastavte tedy troubu na nejnižší možný stupeň a obrňte se trpělivostí. Bylinky je totiž třeba pravidelně obracet. Teplota sušení se velmi liší a nelze proto říct, za jak dlouho budete mít hotovo. Správně usušené bylinky by měly být křehké a při zmáčknutí se rozpadat.
V sušičce. Moderní doba skýtá poklady a „urychlovače“, o kterým se babkám kořenářkám mohlo jenom zdát. Sušení v sušičce je rychlé a nenáročné. Pokud máte rádi rychlá a efektivní řešení, sušičku dnes pořídíte už od několika stovek. A určitě ji upotřebíte i na další domácí výrobky (z ovoce, ořechů, semínek…).
Jak sušit?
- Co nejkratší dobu. Prvním pravidlem je, že sušení by mělo být co nejintenzivnější a nejkratší. Při delším sušení hrozí zapaření, napadení plísní nebo různými škůdci.
- Zbavit hmyzu. Bylinky dáme sušit okamžitě poté, co se vrátíme ze sběru. Počítejte ovšem s tím, že spolu s bylinkami jste si domů možná přinesli i živou faunu. Rozložte proto bylinky ideálně na bílé staré prostěradlo a počkejte asi hodinu, dokud broučci nevylezou ven. Odstraňte také trávu, nežádoucí listy a větvičky.
- Svázat. Pokud sušíte naťové bylinky a budete je sušit zavěšené (ne rozložené, v troubě nebo sušičce), vytvořte z bylinek jednotlivé svazky. Ty pevně svažte přírodním provázkem a dobře utáhněte (sušením se objem stonků ještě zmenší) nebo přidejte uzlík či jinak zabezpečte proti vyklouznutí.
- Zavěsit, rozprostřít, promíchat, kontrolovat. Pokud jste se rozhodli sušit bylinky zavěšené ve svazcích, druhý den bylinky překontrolujte a v případě potřeby dotáhněte provázky. Pokud bylinky sušíte rozložené (například na plechu, novinách nebo prostěradle), každý den je promíchávejte.
- Správně uchovat. Usušené bylinky poznáte tak, že se při dotyku šustí a rozpadají. Bylinky můžete uchovat v plátěných pytlíčcích. Takto uskladněné bylinky tvoří velmi krásnou dekoraci domova. A zároveň ho provoní. Dejte si ovšem pozor na škůdce (především potravinové moly) a vlhkost, která může rostlinky skrze látku dále napadat. Pokud nebudete mít bylinky vyloženě na suchém a větraném místě, dejte přednost raději sklenicím s uzávěry. Sice nevypadají tak efektně, ale bylinky uchovají v TOP stavu a nepřijdete ani o aroma. Nezapomeňte také na etikety s názvy bylin, abyste si udrželi přehled. K tomuto účelu stačí jednoduchá nálepka a fix nebo domácí štítkovač.