Znáte pučálku? Tušíte, co se pod tímto názvem skrývá za pochoutku nebo o ní slyšíte dneska poprvé? Pokud ano, nebudu vás dále napínat. Jedná se o naklíčený a opečený hrách, který byl nedílnou součástí jídelníčku našich předků. A to především v období velikonočního půstu. Toto tradiční staročeské jídlo bylo konzumováno především na Smrtnou neděli, neboli v den rituálu vynášení Morany. Základem přípravy pučálky je nabobtnaný a naklíčený hrách. Ten se následně upraží na pánvi nebo upeče v troubě. Podávat se může na slano i na sladko.
Půst sice pomalu končí (letos jeho konec vychází na 9. dubna), to však neznamená, že byste si pučálku nemohli připravovat i nadále. Jde totiž o velmi chutné a zdravé jídlo. Pučálka je vysoce výživná a přitom chuťově možná ještě návykovější než klasické smažené brambůrky. Jak na ní?
- Kupte si ten správný hrách. Pučálka se dělá ze sušeného hrachu a asi je vám jasné, že nelze naklíčit půlený hrách. Na pučálku potřebujeme celá semena včetně slupky. A jaký druh vybrat? Zelený hrách je chuťově výraznější, ovšem žlutý zase stravitelnější. Pokud si vaše střeva potřebujou na luštěniny teprve zvyknout, volte raději hrách žlutý.
- Hrách přeberte. Jelikož hrách několik dnů klíčí, jakékoliv smetí, slupky a části semen by mohly tento proces pokazit. Nedejte plísni šanci, zahrajte si na chvíli na Popelku a hrách opravdu pečlivě přeberte.
- Nechte hrách nabobtnat. Dalším krokem je namočení hrachu. Na to vám postačí obyčejná zavařovací sklenice. Dejte do ní přebraný, omytý hrách a zalijte do dvojnásobné výšky nad hladinu hrachu vodou. Myslete na to, že při klíčení hrách asi 4x až 5x nabude. Sklenici postavte někam do rohu kuchyňské linky, kde na ní nebude dopadat přímé sluneční světlo. Hrách v tuto dobu pojme všechnu potřebnou vodu ke klíčení.
- Klíčení. Po 24 hodinách hrách slijte, propláchněte čistou vodou a nechte ve sklenici klíčit. Je dobré sklenici přikrýt kouskem igelitové fólie, do které uděláte dírky. Nebo vám může nějaký šikovný člen domácnosti do víčka od sklenice vyvrtat pár otvorů. Hrách tak nebude zbytečně moc osychat a ochráníte ho před případnými nečistotami. Každý den (nejlépe ráno i večer) hrách ve sklenici propláchněte a vraťte znovu na místo. Třetí den by už na hrachu měly být viditelné klíčky. Zpravidla je v tuto dobu již připraven k použití, ale klidně jej můžete nechat klíčit ještě jeden den.
- Opečení. Hrách na pučálku máme připravený. Teď už zbývá jen ho osmažit. Původně se sice pučálka dělala nasucho, vy si však klidně dopřejte přidat do pánve trochu másla nebo oleje. Do nahřáté pánve s tukem nasypte naklíčený hrách. Hrách opékejte zprudka 3-5 minut a promíchávejte jen jednou za čas, abyste neuvolnily zbytečně slupky. Hotový hrášek je změklý, nasládlý a lehce křupavý. Pokud se rozhodnete pro slanou variantu, hrášek na závěr osolte a opepřete. Můžete přidat i majoránku nebo jiné libovolné koření (trochu chilli, uzené papriky…) Pokud chcete hrášek sladký, doslaďte ho cukrem, medem nebo sirupem. U sladké varianty se nebojte k hrášku přihodit i hrst sušeného ovoce (rozinky, brusinky, nasekané švestky nebo datle.)
A jak pučálku konzumovat?
Nebojte se hotovou a opečenou pučálku přehodit do misky a postavit se k ní stejně jako ke zmiňovaným bramborovým chipsům. U večerního filmu si ji vychutnáte nejlépe. Využít ji však můžete i do salátu, jako přílohu k hlavnímu chodu nebo si ji nasypte třeba na chleba. Pučálka zkrátka obohatí každé jídlo, a to včetně polévek. Tak co, už se vám sbíhají sliny?
Jak pučálka prospívá našemu tělu?
Naklíčené semena v sobě aktivují enzymy, které pomáhají klíčku získat dostatečnou energii, aby měl dost síly k růstu. Tuto „extra porci energie“ konzumací naklíčených semen doslova nasajeme rovnou do našeho organismu. Živiny z doma vypěstovaných klíčků jsou navíc bio, relativně dobře stravitelné a přímo nabité pro zdraví výhodnými látkami. Kromě enzymů najdete v naklíčeném hrachu také množství minerálů, vitamínů, proteinů a rostlinných bílkovin v té nejpřirozenější formě.
Zajímavou složkou je také chlorofyl, který se při klíčení v semínku začne tvořit. Kdo by rád ještě zvýšil tuto přidanou hodnotu klíčícího procesu, nechť naklíčenou potravinu poslední den klíčení vystaví na denní světlo. Množství chlorofylu v klíčcích tím ještě podstatně naroste. Chlorofyl je pro naše tělo opravdu pokladem, neboť podporuje přenos kyslíku v buňkách a tím působí blahodárně na regeneraci celého organismu. Pokud se chcete o klíčení a množství benefitů, jaké mají klíčky na naše zdraví dozvědět ještě více, zabruste dále na článek Klíč(ky) ke zdraví.
Neskutečná dobrota, všem doporučuji. Zbavte se předsudků o zdravém jídle, je to hezky slaná záležitost, ideální k televizi 😀