Pokud jste četli minulý článek o lněném semínku tak už tušíte, kolik síly a zdraví v sobě tohle malé semínko skrývá. A neměli byste si nechat ujít ani dnešní recept na lněné krekry. Jsou opravdu jednoduché na přípravu, výživné a vydrží dlouho čerstvé (skladujte je v suché krabici na temném místě). Navíc jsou perfektní na cesty a můžete mít díky nim svoji zdravou svačinku stále po ruce.
Recept
(na 1 plech)
- 100 g lněných semínek (50 g celých a 50 g drcených)
- 200 ml vody
- 1 lžičku soli
- 1 lžíci sušených rajčat v oleji (můžete vynechat)
- 1 lžičku bazalky
- 1 lžičku oregana
Postup
Lněná semínka rozdělíme na 2 poloviny. Tu jedno vložíme do mixéru a rozmixujeme nebo rozemeleme v mlýnku. Nasypeme spolu s celými semínky do větší mísy a zalijeme vodou. Krekry se dají dělat i z celých semínek, ale rozdrcená semínka drží lépe po kupě a hlavně jejich rozmělněním uvolníme všechny výživné látky.
Přidáme sůl, koření a co nejjemněji nakrájená sušená rajčata. Necháme to vše asi 1 hodinu nabobtnat. Směs bude mít lepivou konzistenci a mezi semínky se vytvoří takový bílý „sliz“, který to vše drží pohromadě.
Troubu rozehřejeme na 160 °C (ideální je horkovzduch), směs navrstvíme v tenké vrstvě (max 0,5 cm) na plech vyložený pečicím papírem. Krekry pečeme dokřupava necelou hodinu. Pak vytáhněte a nechte na plechu vychladnout.
Vychladlý plát sundáme z pečicího papíru a nalámeme nebo nakrájíme na menší kousky. Můžeme zvolit velikost mini krekrů, která se hodí místo chipsů k uzobávání nebo namáčení do různých typů omáček. Když plát nakrajíte na plátky o velikosti chleba, můžete je zase obkládat, mazat a nahradit jimi klidně i běžné pečivo.
Můj tip:
Recept můžete různě obměňovat. Nutné je dodržet pouze základní poměr semínek a vody, aby vše drželo tak jak má. Část lněných semínek můžete nahradit například dýňovými, chia nebo sezamovými. Bazalku a oregano zase můžete vyměnit třeba za kmín, rozmarýn, tymián a skvěle chutnají krekry i se sušeným lahůdkovým droždím.