Ne nadarmo bývá lněné semínko mnohdy označováno za nejmocnější potravinu planety. Obsahuje totiž velké množství cenných látek a vitamínů prospěšných pro naše zdraví. Svou slávu si získalo zejména díky omega-3 mastným kyselinám (zástupcům zdravých tuků), lignanům (působícím jako rostlinné hormony i antioxidanty) a velkému množství rozpustné i nerozpustné vlákniny. Právě proto mají lněná semínka tak vysoké antioxidační, regenerační a protizánětlivé účinky.
Mimo to obsahují také velké množství vitamínů, zejména B1, B3, B6 a vitamín E a jsou ceněna i pro obsah minerálních látkek a důležitých stopových prvků – vápníku, železa, manganu, hořčíku, fosfor, draslíku a selenu.
Už asi chápete, že lněná semínka by ve vašem jídelníčku rozhodně neměla chybět. V dnešním článku jsem dala dohromady vše podstatné, co byste měli o lněném semínku vědět, na co si dát pozor a jak ho správně konzumovat.
Jeden z nejlepších zdrojů omega-3
Pravidelný příjem omega-3 mastných kyselin, kterými lněné semínko doslova oplývá, není radno podceňovat. Omega-3 mastné kyseliny patří mezi zdravé tuky. Jedná se o nezbytné tuky, které si lidské tělo samo neumí vyrobit a musíme je proto doplňovat stravu. Přitom je zcela zásadně potřebujeme. A to ke správné funkci životně důležitých orgánů i předcházení mnooha onemocněním.
Z obecného pohledu ovšem obsahuje naše běžná západní strava asi 10x více omega-6 než omega-3 mastných kyselin. Lidské tělo využívá omega-3 k produkci molekul s protizánětlivými účinky. Naproti tomu omega-6 se v těle využívají k produkci molekul vyvolávajících záněty. Oba typy nenasycených mastných kyselin na sebe navzájem působí, a proto je dobré hlídat si vyvážený poměr omega-3 a omega-6. I když jsou pro tělo potřebné obě tyto složky, optimálně fungují až pokud jsou ve vyrovnaném poměru. Omega-6 se vyskytují převážně v rostlinných olejích, jako je řepkový, slunečnicový a sezamový. Omega-3 zase nejčastěji v rybách, vlašských ořeších nebo právě lněném semínku.
Dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin chrání tělo před vznikem artritidy, neplodnosti, cukrovky, rakoviny nebo zánětlivého onemocnění střev či Alzheimerovy choroby. A pomáhají řešit i již vzniklé zdravotní problémy jako například vysoký cholesterol, sníženou imunitu nebo kožní problémy.
Lněný olej má ze všech olejů vůbec nejvyšší koncentraci omega-3. Omega-3 tuk tvoří přibližně 50% obsahu oleje ve lněném semínku. Lněné semínko je proto jeden z nejlepších zdrojů omega 3 esenciálních mastných kyselin vůbec.
Hormonální rovnováha pro ženy (i muže)
Lněné semínko obsahuje tzrv. fytoestrogeny. Jedná se o rostlinné estrogeny, které se podobají ženským estrogenům. Takže olej může působit na hormonální rovnováhu že tím, že vyvažuje poměr mezi estrogenem a progesteronem. Lněná semínka proto mohou pomoci ženám při premenstruačních potížích i v menopauze. Také zlepšují stav děložní sliznice a tím pozitivně působí i na některé formy neplodnosti. Tělo lněné semínko dále rozkládá na ligany. A právě ligany podle výzkumů dokáží zpomalit vývoj nádorů prsu a dalších druhů rakoviny, které estrogen potřebují. Lněná semínka léčí i neplodnost u mužů a také je chrání před rakovinou prostaty. Lněné semínko je vhodné konzumovat i před porodem (od 35. týdne těhotenství), protože uvolňuje porodní cesty a pomáhá nastartovat správnou tvorbu mléka.
Lignany jsou uznávany i jako antioxidanty a účinný pomocník v boji proti virovým, plísňovým nebo bakteriálním infekcím. Můžete proto díky jejich konzumaci předejít i mnoha virovým onemocněním a zlepšit svou imunitu.
Zdravé hubnutí i lepší zažívání
Chcete zhubnout? Pak určitě zařaďte lněná semínka do svého jídelníčku. Vysoký podíl rozpustné vlákniny ve lněných semínkách zpomaluje uvolňování sacharidů do krevního oběhu a tím pomáhá kontrolovat hladinu inzulinu. Díky tomu se stabilizuje hladina cukru v krvi, tělo lépe spaluje tuk a my hubneme. S vlákninou také souvisí správné zažívání. Nerozpustná vláknina čistí střeva a jelikož lněná semínka mají lehce projímavý charakter, zmírňují také pálení žáhy. Pomohou vám i při bolestech žaludku či dvanácterníku.
Dokáží snižovat hladinu „špatného“ cholesterolu v těle a pročišťují játra i ledviny. Jsou zkrátka skvělá na podporu správného fungování střev, pří léčbě zánětlivých onemocnění žaludku a přispívají k pravidelnému a bezproblémovému vyprazdňování. Zácpu velmi dobře léčí i nálev ze semínek. Lžíci semínek zalijte hrnkem vody a nechte přes den louhovat. Večer pak semínka i se slizem, který vytvořily, vypijte. Uvidíte, jak se vám ráno uleví.
Jak ho správně jíst
Aby tělo využilo všechny cenné látky, je třeba lněné semínko před konzumací nadrtit nebo pomlít. Nejlepší je mletá semínka rozemlít těsně před konzumací a zapít velkým množství vody. Semínka kupujte vždy CELÁ a vyhněte se obloukem těm již nadrceným. Po 24 hodinách od rozemletí totiž začínají ztrácet aktivní sloučeniny a začínají žluknout. Při nákupu lněného oleje zase vybírejte ten, který je uchováván v tmavých, neprůhledných skleněných lahvích a skladován ideálně v chladu.
Lidský organismus totiž není schopen strávit CELÁ lněná semínka a pokud je při konzumaci nerozkoušeme, projdou naším zažíváním bez užitku a v nezměněném stavu vyjdou i ven.
Vůbec nejprospěšnější je konzumovat len společně se sírou. Nebojte, nejde o nic nebezpečného. Síru totiž přirozeně obsahují kvašené mléčné produkty, ale také česnek nebo cibule. Semínka se dají jíst samotná, jako posyp na pečivo, na chleba s pomazánkou, přimíchat je do kaší nebo do jogurtů. V kombinaci s mléčnými výrobky získáte ze lněných semínek velké množství cenných živin, jelikož spolu s mléčnými výrobky vytvoří tzv. synergický efekt, kdy díky kombinaci potravin dochází až k několika násobně většímu účinku na naše zdraví.
Lněné semínko v kombinaci s fermentovanými mléčnými výrobky proslavila zejména Dr. Johanna Budwig, která zmíněnou kombinaci využívala při léčbě rakoviny svých pacientů. Tato německá biochemička a farmakoložka byla za svou vědeckou práci zaměřenou na léčbu civilizačních chorob dokonce několikrát nominována na Nobelovu cenu. Ovšem stejně tak byla její léčba často zatracována. A tak je tomu dodnes.
Lněné semínko je přirozeně bezlepkovou potravinou a hodí se proto i při pečení bezlepkového pečiva. Zkuste nahradit až 1/2 šálku mouky mletým lněným semínkem při pečení.
Lněné semínko je také využíváno jako náhražka vajec. Vyznavači rostlinné stravy využívají jeho schopnosti vytvoření slizu po namočení díky čemuž má semínko skvělé pojivé vlastnosti. Lžíci mletého semínka smíchejte s trochou vody a nechte několik minut odstát. 1 lžíce namočeného semínka vám nahradí při pečení 1 vejce.
Pokud potřebujete lněné semínko před zbytkem rodiny do jídla „zakamuflovat“, nejlepšími pokrmy pro schování lněného semínka jsou tmavé omáčky a masové směsi. Lněného semínka si nikdo ani nevšimne například v chilli, hovězím guláši, sekané nebo masových kuličkách. Pokud nevíte jak semínka nadávkovat, řiďte se obecným poměrem 1 lžíce mletého lněného semínka na 1 porci.
Zlaté nebo hnědé lněné semínko
V obchodech narazíte na semínko lnu hnědé nebo zlaté. Jaký mezi nimi hledat rozdíl? Především v chuti. Hnědá lněná semínka mají výraznou oříškovou chuť, zlatá semínka chutnají spíše jemněji máslovo-oříškově. Ve většině obchodů a prodejen narazíte mnohem častěji na semínko hnědé.
Tak co, přesvědčil vás dnešní článek aby se lněné semínko stalo nedílnou součástí vašeho zdravého jídelníčku?