Kde se vzaly
Solné lampy se vyrábějí ze solných krystalů pocházejících z podhůří Himalájí. Solná ložiska v této oblasti jsou stará miliony let a vznikla postupným vysycháním moří. Tato sůl obsahuje velké množství přírodních látek a minerálů. Lampa se ručně vytesává z velkého kusu krystalu a následně se opracovává do vhodného tvaru. Uvnitř je vyvrtán otvor pro svíčku nebo žárovku (do lamp se používají žárovky do elektrické trouby, které zahřátím neprasknou). Většinou se lampa už dále nepracovává a je jí ponechán její přírodní vzhled. Na trhu však najdete i lampy hladké a leštěné.
Jak fungují
Solné lampy zlepšují kvalitu ovzduší v místnosti, ve které se nacházejí. Pokud máte doma nebo v kanceláři neustále zapnutý počítač, televizor nebo klimatizaci, představuje solná lampa velmi užitečný doplněk. Lampy z kamenné soli vytvářejí obdobné složení vzduchu, jako je na horách, u moře nebo u vodopádů. Jsou totiž účinnými ionizátory.
Ionizátor je obecný název pro každé zařízení, které tvoří záporné ionty. Vzduch, který dýcháme, obsahuje jak záporné tak kladné ionty. Záporné ionty mají pozitivní vliv na zdraví člověka a kladné ionty mají negativní vliv. Záleží tedy na tom, který typ iontů ve vašem ovzduší převládá.
Bohužel tato rovnováha je v dnešní moderní společnosti značně narušována. Všude, kde protéká elektrický proud, se tvoří magnetické pole, a to vzduch kladně ionizuje, což našemu zdraví rozhodně neprospívá. Koncentrace záporných iontů klesá nejen vlivem elektronických zařízení, ale také vlivem zářivek a klimatizací, které produkují ionty kladné. Jejich množství se ještě více snižuje v panelových stavbách a použitím syntetických materiálů. Delší pobyt v takovém prostředí pak mívá za následek bolesti hlavy, sníženou imunitu, únavu, deprese a je přívětivým pro šíření bakterií a virových onemocnění.
S čím pomáhají
Určitě už jste slyšeli o solných jeskyních. Možná jste nějakou sami navštívili. Solné lampy mají stejný účinek. Ionizovaný vzduch, který produkují pomáhá zvýšit obranyschopnost organismu, zmírňuje zažívací potíže a řeší i problémy s nespavostí. Pomůže nejen astmatikům, ale i lidem trpícími bolestmi hlavy, unaveným, vyčerpaným nebo duševně nemocným či se sklonem k depresím.
Také pomáhají uvolnit dýchací cesty a předcházejí virovým onemocněním i alergiím. Pozitivně působí na látkovou výměnu, krevní tlak a imunitu. Pomáhají zlepšit také kvalitu našeho spánku a zlepšují usínání. Jejich relaxační světlo vás příjemné ukolébá do říše snů a záporné ionty se postarají o to, aby se vám během noci lépe dýchalo.
Hodí se také pro chvíle meditace a uvolnění. Jejich mihotavé světlo (které umí krásně především solné lampy se svíčkou), vytvoří jedinečnou atmosféru. Harmonizují mysl a jejich teplé světlo spolu se zápornými ionty pomáhá zvyšovat hladinu serotoninu – hormonu štěstí.
Jak je správně používat
Ionizační účinek se nejvíce aktivuje zahřátím lampy, díky kterému dojde k vyšší míře odpařované soli. Ať už se jedná o zahřátí svíčkou nebo elektrickou žárovkou, účinek je podobný. Lampa však působí na organismus člověka i zhasnutá, ovšem pokud je rozvícená, její účinky se ještě násobí.
Solnou lampu nebo solný svícen můžete umístit kdekoliv do svého bytu, ale vhodná je i do kanceláře nebo jakéhokoliv uzavřeného prostoru. Nehodí se pouze do koupelny nebo jiného velmi vlhkého prostor. Vlhkost totiž z dlouhodobého hlediska solnou lampu ničí a rozkládá.
Čím větší solná lampa (nebo čím větší množství lamp v místnosti), tím je samozřejmě ionizační účinek vyšší. Pokud chcete vytvořit opravdu intenzivní a účinný ionizační efekt, držte se následující tabulky.
Plocha místnosti | Doporučená hmotnost solné lampy |
---|---|
5-10 m² | 1-3 kg |
11-15 m² | 4-6 kg |
16-20 m² | 7-10 kg |
20-30 m² | 11-25 kg |
Jak o ně pečovat
Solná lampa nevyžaduje zvláštní údržbu. Jako na každý předmět v místnosti ovšem i na ní padá prach. Jednou za čas je proto vhodné otřít ji vlhkým hadříkem. Pokud použijete lampu jednorázově v koupelně nebo se dostane do kontaktu s vodou, je třeba ji dobře vysušit. Stačí lampu přenést do suché místnosti a nechat po delší dobu zapnutou. A jak dlouho vám taková lampa bude sloužit? Jelikož odpařování soli probíhá na iontové úrovni, tak opravdu velmi dlouho. Sůl sama o sobě do sebe natahuje vlhkost z místnosti. Zahřátím lampy se tato vlhkost naopak spolu s účinnými látkami vypařuje zpátky do prostoru. Jedná se tudíž o takové malé perpetuum mobile, které vám bude zlepšovat klima i několik desetiletí.