Víte, že 3 Králové nebyli 3 a nebyli to Králové?
Původní legenda mluví o tom, že se jednalo mudrce (mágy), kteří přišli z východu přivítat narozeného Ježíše, přinést mu dary a poklonit se. Cestu k Betlému jim údajně ukázala hvězda na obloze. Mudrcové však nebyli pouze 3. Legendy mluví o počtu dvou až dvanácti osob. Počet králů se nakonec ustálil na třech, jelikož se jedná o posvátné číslo a druhým důvodem byly zřejmě 3 dary, které mudrcové Ježíšovi nesli – zlato, myrha a kadidlo. Předpokládalo se, že každý z králů nese jeden dar. Změna pojmenování z mudrců na krále pak proběhla ve 13. století. I jména Kašpar, Melichar a Baltazar jsou výsledkem lidové tvořivosti zhruba od sedmého století. Původní jména králů totiž nejsou známa.
Zlato – označuje , že Ježíš je král. Představuje královskou důstojnost, moc a bohatství.
Kadidlo – označuje, že Ježíš je Bůh. Představuje jeho duchovní sílu.
Myrha – označuje, že Ježíš bude trpět. Představuje jeho lidskou podobu.
Tradiční koleda
Svátek světel
V předvečer svátku 3 Králů se v chrámech tradičně světila „voda tříkrálová“, křída a sůl, Večer býval nazýván „svatvečer svíček“ nebo také „den světel“. Lidé v tuto dobu věštili svou budoucnost a zjišťovali, co je čeká. Pouštěli se svíčky v ořechových skořápkách (podobně jako o Vánocích), zapalovaly se svíčky a sledovalo se, jak komu hoří. Také se lilo olovo nebo věštilo ze 7 hrnečků. Dívky se zase na tento svátek ještě před svítáním omývaly sněhem, což jim mělo zajistit krásnou a bělostnou pleť. Povídalo se také, že pokud je noc před svátkem 3 Králů hvězdná, narodí se na jaře beránci, býci, kozlíci a chlapci.
Odstrojování stromečku
I odstrojování stromečku bylo tradicí a rituálem. Se stromečkem se následně zatopilo v kamnech a jeho tepla lidé využili k uvaření voňavého čaje nebo kávy. Pokud máte zrovna vy tuto příležitost, určitě ji využijte. Určitě vás to potěší mnohem více než pohled na všudypřítomné vánoční stromečky válející se u popelnic. Udělejte si z odstrojování zkrátka příjemný rituál. Vánoční ozdoby uložte pečlivě do vhodných krabic a organizérů, kde bezpečně přežijí do příštích Vánoc.
Pokud máte umělý stromeček, osprchujte ho, nechte uschnout a uložte do krabice nebo pytle. S živými je to o něco složitější, protože suché jehličí umí udělat doma pěkný nepořádek. Navíc bývá stromeček touto dobou někdy už velmi vysušený. Než začnete s odstrojováním, dejte proto pod stromeček igelit nebo prostěradlo, kam bude jehličí padat a pak ho vytřepete na zahradu nebo do kontejneru. Můžete taky vyzkoušet „babský trik“, kterým je nastříkání stromečku lakem na vlasy. Jehličí pak údajně drží a neopadá.
Tříkrálové věštění z hrnečků
Zkuste si doma jednoduchou a rychlou věštbu podle starodávných tradic našich předků.
Jednotlivé předměty schovejte pod hrnečky (tak, aby to nikdo neviděl) a zamíchejte jej mezi sebou. Každý si pak zvolí jeden hrneček a z předmětu pod ním může usoudit, co ho v příštím roce čeká.