V minulém článku „Jak si doma udržet zdravé klima“, jsme nakousli mimo jiné téma energetické očisty prostoru. A protože je to téma obsáhlé a velmi zajímavé, budu mu věnovat celý dnešní článek.
Většina z nás je přesvědčena, že tělo a domov či objekty jsou tvořeny pouze fyzickou hmotou. Nicméně ony v sobě nesou vlastní tichou, nehmotnou energii.
Toto téma je možná trochu „mystické“, ale určitě jste sami zažili pocit, kdy se na nějakém místě cítíte z nevysvětlitelných důvodů velmi dobře nebo naopak velmi zle. A tento rozumově neodůvodnitelný pocit má na svědomí právě energie, která danému místu vládne. Prostor, který pravidelně obýváte, by zkrátka měl být vyčištěný, aby mohl přijímat vaši energii. Očistné techniky jsou navíc velmi jednoduché a výsledky mnohdy velmi překvapující.
Energetická očista prostoru (a především našeho domova) od staré, zbytkové a negativní energie, je totiž stejně důležitá, jako očista našeho fyzického těla. Staré energie (ať už naše nebo od předchozích nájemníků či majitelů) totiž mohou významně ovlivňovat náš život. Mohou mít vliv na naše zdraví, náladu a to, jak se doma cítíme, ale třeba i na náš kariérní růst. Špatná energie místa se pak může projevit i jako záhadné a nevysvětlitelné onemocnění nebo nešťastná událost.
Existuje několik způsobů a metod, pomocí kterých můžete očistit svůj prostor. A vůbec nejefektivnějšího výsledku dosáhnete jejich kombinací.
Očista pomocí soli
Očista prostoru pomocí soli je jedna z nejjednodušších metod. Na očistu volte vždy kvalitní, přírodní sůl, nejlépe mořskou nebo himalájskou. Sůl stačí nasypat na podlahu (ještě lépe na koberec) a nechat asi hodinu působit. Použijte přibližně 8 velkých lžic soli na středně velkou místnost. Po hodině sůl vysajte a vyneste mimo dům. Sůl do sebe velmi intenzivně natahuje negativní energii, čímž efektivně čistí prostor.
Druhým způsob čištění solí spočívá v tom, že do každého rohu místnosti položíte misku se solí. Použijte vždy nádobí, ze kterého už nebudete jíst nebo si pro tento účel pořiďte papírové či plastové misky. A množství? Obecně platí 1 týden = 1 kg soli. Po tuto dobu nechejte misky se solí v místnosti a poté opět vyneste mimo dům. Pokud zvolíte větší množství, můžete sůl nechat působit i déle. Sůl je jako houba a nasakuje do sebe všechnu negativní energii. Proto je důležité použitou sůl pokaždé opravdu vyhodit a vynést pryč. Určitě ji nepoužívejte opakovaně a neskladujte ji dále doma. Ideální je vynést ji do přírody, kde se vsákne do země a projde přirozeným procesem očisty.
Očista pomocí zvuku
Stejně jako se čistí energie v přírodě pomocí hlasitých hromů při bouřce, i vy můžete energii v prostoru očišťovat pomocí zvuků. Hlasité zvuky dokážou „rozbít“ energii a umožní jí odejít. Můžete použít například zvonky, zvonkohry nebo třeba tibetskou mísu. Čím je místnost větší, tím hlubší tóny byste obecně měli použít. Použít však můžete i bubny, které přímo rozvibrují váš dům a všechny staré energie z něj „vytřesou“.
Možná se ptáte, jak je vlastně možné očisťovat prostor pomocí zvuku. Odpověď je jednoduchá.
Zvuk je vlastně tvořen energetickými vibracemi. Pročišťuje všechny molekuly v prostoru a funguje jako detoxikační prostředek.
Silnější a rytmičtější zvukové vibrace pak s sebou strhnou ty „slabší“. Jinak řečeno, dosáhnou toho, že se s nimi slabší vibrace sesynchronizují.
Očisťovat prostor můžete ale i pomocí reprodukované hudby. Zvolte meditační hudbu, binaurální beaty, které harmonizují mozkové hemisféry nebo vážnou hudbu. Velmi vysoké vibrace údajně nese hudba Johanna Sebastiana Bacha, při které údajně i květiny lépe rostou a častěji kvetou. Nezapomínejte ani na zpěv, při kterém zharmonizujete nejen prostor okolo sebe, ale i sebe samotné. Naše hlasivky jsou stejně jako hudební nástroje silný vibrační stroj, který dokáže divy.
Vykuřování
Vykuřování je prastará očistná metoda. Její původ není sice přesně znám, ale už staří severoameričtí indiáni používali vykuřování jako posvátný rituál, pomocí kterého čistili sebe, předměty i prostor okolo nich od negativních energií.
Co budete potřebovat:
- svazek bílé šalvěje nebo jiných bylinek vhodných pro vykuřování
- ohnivzdornou misku
- sirky nebo zapalovač
nebo
- vonné dřevo pro vykuřování, pryskyřici, bylinky nebo vykuřovací směs
- vykuřovadlo
- samozápalný uhlík
- sůl
- sirky nebo zapalovač
Vykuřovat váš domov (ale i sebe nebo jednotlivé předměty) můžete buď svazkem bylinek, které zapálíte nebo pomocí vykuřovadla či misky. Vykuřování pomocí bylinného svazku je vůbec nejjednodušší. Potřebujete pouze misku, do které budete zachycovat odpadající popel. Svazek jednoduše zapálíte, pak sfouknete a necháte doutnat. Pro vykuřování se nejčastěji používá bílá šalvěj, která je ceněná jako jedna z nejúčinnějších a nejposvátnějších bylinek pro očistu prostoru.
Latinský název šalvěje– salvia – znamená „léčit“. Bílá šalvěj obdarovává člověka moudrostí, zjasňuje myšlení a zvyšuje duchovní vědomí. I proto se stejným slovem v angličtině označuje mudrc – sage.
Vykuřovat můžete také s pomocí vykuřovadla, ale postačí vám i pevná, ohnivzdorná miska. Na její dno nasypejte sůl, která slouží jednak jako izolace a ochrana misky a je také nezbytná k tomu, aby uhlík dobře hořel a nezhasl předčasně. Místo soli můžete použít i písek. Na něj položte zapálený uhlík. Nechte rozhořet a na uhlík nasypte vykuřovací směs. Vykuřovat můžete bylinkami (v tomto případě je dobré dát mezi bylinky a uhlík ještě alobal), dřevem, pryskyřicí nebo nejrůznějšími směsi pro tento účel. Osvědčené a namíchané vykuřovací směsi najdete na internetu nebo ve specializovaných obchodech.
Jak na to
Začněte v nejsevernějším rohu domova a postupujte ve směru hodinových ručiček z místnosti do místnosti. Při vykuřování je vždy důležité otevřít okna, aby kouř i negativní energie mohly odejít. Postupně vykuřujte odshora dolů všechny rohy v každém pokoji. V rozích se obecně nachází největší množství staré, usazené energie, takže se jim věnujte obzvlášť pečlivě. Pokud chcete posunout svůj vykuřovací rituál na vyšší level, můžete použít pera nebo vějíře, kterými nasměrujete kouř na jednotlivá místa, předměty nebo osoby. Celý proces by měl trvat minimálně 20-30 minut. Po obejití celého domova můžete misku nebo vykuřovadlo nechat položené na jednom místě a nechat vše dohořet.
Aromaterapie
Pokud se vám zdá vykuřování příliš náročné, začněte doma s aromaterapií. Éterické oleje dodávají do prostoru novou očistnou energii, podporují nové myšlenky i inteligenci
Téměř každý z nás vlastní alespoň malou aromalampu. Bohužel většina běžně prodávaných aromalamp je pro aromaterapii nevhodná. Zpravidla mají jen velmi malou nádržku na vodu. Esenciální oleje se pak připalují a tím se znehodnocuje jejich efekt. A jak by měla vypadat správná aromalampa? Plamínek svíčky musí být alespoň 7 cm od misky, ve které je voda s éterickým olejem. V misce musí zůstat voda ideálně ještě i poté, co svíčka dohoří a miska by zespoda neměla nikdy černat.
Při aromaterapii se vždy řiďte pravidlem, že méně znamená více. Říká se, že jedna kapka esence je stejně silná jako jedno kilo rostliny, ze které jsou.
Pro očistu prostoru vám postačí 3 – 6 kapek éterického oleje na celou místnost. Vždy používejte čisté a přírodní esence. Ty syntetické nejenomže nemají takový efekt, ale vašemu zdraví mohou naopak ublížit.
Další způsobem, jak aplikovat doma aromaterapii je výroba rozprašovače. Zřeďte 8 kapek esence ve 100 ml vody, nalijte do nádoby s rozprašovačem a před použitím vždy protřepejte. Nebo si můžete vyrobit tzv. inhalační tyčinku. Na bavlněnou náplň nakapejte cca 10 kapek éterického oleje a podle potřeby přičichávejte.
A jaké druhy vonných esencí použít? Pro očistu prostoru je ideální zejména citrón, který je vůbec nejúčinnější. Dále můžete použít také eukalypt, šalvěj, cypryš nebo tea tree, které vám pomohou vyčistit také vzduch od bakterií a případných virů. Pro čistě spirituální očistu zase sáhněte po santalovém dřevu nebo. A pokud se chcete inspirovat dále, mrkněte na jeden z našich starších článků o aromaterapii.