Zjistila jsem, že internet je plný rad, obrázků a návodů, jak si zařídit domácí dílnu – tu pro chlapy. Ale co my holky? Cožpak málo z nás doma tvoří? Šije, maluje, lepí, vyšívá, navléká, skládá, plete, drátkuje, kreslí, modeluje…?
I my holky máme doma nárok na svůj koutek! A jak si takový koutek nebo rovnou celý pokoj vytvořit? Sama už několik měsíců tvořím doma na střídačku v kuchyni, v obýváku a poslední týdny i ve venkovním altánu. A proto jsem se rozhodla, že je konečně čas, vytvořit si svou dílničku. A tak jdu na to pěkně od základů.
Stůl a dobré osvětlení jsou základ
Ať už šijete, malujete, kreslíte, píšete, drátkujete nebo navlékáte korálky, stůl je vždycky zapotřebí. Za ideální velikost stolu se považuje ten o rozměrech 120x60x84 cm. Pokud pracujete s nářadím jako jsou nýty, kladívka, vypalovačky, tavící pistole a podobně, bylo by dobré se poohlídnout po dílenském stole nebo zvolit klidně nějaký repasovaný či starší. Je dobré zauvažovat i nad tím, zda by se vám nehodil stůl s nastavitelnými nohami. Jelikož ke své práci často používám vrtačku, pilníky i kladívko, zvolila jsem starý vyřazený stůl, kterému jsem dala nový kabátek. Natřela jsem ho nejdříve na bílo a nechala zaschnout. Horní desku jsem pak zalakovala a na závěr přetřela hnědou, syntetickou barvou. Tu jsem následně zbrousila na některých místech hoblíkem a vytvořila na něm patinu. Šrámy, díry a rytiny mě proto při práci už netrápí, ale naopak dávají stolu ještě větší nádech Vintage vzhledu.
Co se světla týče, obecně platí, že kromě centrálního svítidla se většinou neobejdete bez lokálních svítidel. Umělé zdroje světla by navíc neměla zkreslovat barevnost. Tuto podmínku splňuje neutrální denní bílá žárovka, tedy LED osvětlení v rozmezí 4500 – 5500 Kelvinů. Podle toho co tvoříte, by měl mít světelný zdroj rovněž vyšší stupeň ochrany IP krytí. Svítidla s IP 44 jsou jistotou, které chrání před vniknutím cizích pevných těles a jsou zároveň chráněné i proti vodě. Já mám v osvětlení zatím mezery. Naštěstí je teď venku spoustu světla a tak mám minimálně do podzimu čas tento problém vyřešit.
Vybavení a úložné prostory
To samozřejmě záleží na tom, čemu se věnujete. Sama asi dobře víte, jaké nářadí ke své práci potřebujete. Co je však důležité (a u velké části žen dost opomíjené) jsou úložné prostory. Mít pořádek v dílně se zkrátka vyplatí. Spočítaly jste si někdy, kolik času denně ztratíte při tom nekonečném hledání nůžek, metru, kleštiček, jehel nebo toho správného štětce či barvy? Nebojte se využít třeba policové systémy, které jsou určeny původně do pánských dílen. Když bude mít každá věc svoje místo, práce vám půjde daleko lépe od ruky. Mě se zalíbila tato multifunkční police na nářadí a materiál od výrobce Ruco. Dají se do ní uložit šroubováky a klíče, ale taky kleštičky, štětce, provázky nebo tuby s barvami. Policový systém původně do pánské dílny na nářadí může posloužit i pro nás holky. Stačí si ho přizpůsobit a inspirovat se můžete klidně v mém videu 😉
Dílna v bytě
I když v bytě pro domácí dílnu zpravidla nezbývá mnoho místa, nic není nemožné. Dílničku si umístěte do dobře odhlučněného místa v bytě, abyste nerušili sousedy. Pro její umístění můžete využít i komoru nebo si vytvořit dílenský koutek v některém z pokojů. Stejně jako v případě domu, nezapomínejte na dobré osvětlení. Svítidla nesmí zkreslovat barevnost. Vzhledem k omezenějšímu prostoru zvažte například výklopnou desku stolu nebo závěs, kterým dílenský koutek oddělíte od zbytku místnosti. Ten se postará o dojem uklizenosti i když vaše dílna bude zrovna v plném kreativním procesu. Tak se totiž u kreativních lidí nazývá nepořádek 🙂