Čakry jsou energetická centra v těle popisována jako víry nebo kruhy. Podle východní filozofie slouží tato centra k přenosu energie v lidském těle. Jelikož se jedná o energetická (tudíž nehmotná centra), jejich existence není samozřejmě možno doložit vědeckými testy. Nejsou tudíž součástí fyziologické anatomie našeho těla, ale spadají pod tělo jemně hmotné.
Pokud jsou všechny čakry ve vzájemné rovnováze, naše tělo je zdravé. Pokud jsou však některé z nich zablokované nebo naopak příliš otevřené, nemohou fungovat harmonicky a tato deformace se projeví dříve či později na našem těle jako nemoc, problémy v mezilidských vztazích nebo ve formě těžké životní situace.
7 základních čaker
Každý v sobě máme stovky těchto energetických center, avšak za nejdůležitější se považuje 7 základních čaker umístěných svisle podél naší páteře. Každá z těchto čaker vyživuje svou energií s ní spojené orgány, ale má vliv také na naši psychiku a vnímání. A právě proto je dobré znát alespoň základní aspekty každé z nich.
1. Múládhára – Kořenová čakra
Barva: červená
Umístění: na stydké kosti mezi řitním otvorem a pohlavním orgány
Propojené orgány: vše pevné (kosti, zuby, nehty), močový měchýř, konečník, tlusté střevo, ledviny a nadledvinky
Tvoří základnu pro všechny další čakry a je proto mimořádně důležitá. Odpovídá všem zemským věcem, spojení se zemí a našemu ukotvení v životě. Je spojená se vším fyzickým – naším tělem i jeho materiálním potřebám a finanční stránce našeho života. Dává nám pocit stability a uzemnění. Otevírá se směrem dolů.
Nerovnováha v první čakře:
Zablokovaná první čakra se projevuje jako strach, ztráta půdy pod nohama, neuzemnění a život v iluzi. Chybí síla prosadit se a naopak převažuje nejistota o hmotné zabezpečení. Život se jeví jako těžké břímě. Nadměrně otevřená 1. čakra zase značí přílišné soustředění na materiální život včetně jeho smyslových požitků. Ta se projevuje jako nadměrná konzumace jídla, alkoholu a sexu. Neschopnost se čehokoliv vzdát se často projevuje také ve formě zácpy nebo tloušťky.
2. Svádhištána – Sakrální čakra
Barva: oranžová
Umístění: uprostřed mezi pupíkem a spodním koncem páteře, nad pohlavními orgány
Propojené orgány: pohlavní orgány
Tato čakra ovládá naši schopnost dotýkat se světa a přijímat jeho doteky. Je to čakra naší sexuality. Patří k ní schopnost vnímat sám sebe. Je centrem nefiltrovaných emocí, sexuální energie a tvořivé síly. Ovlivňuje pohlavní orgány, tlusté střevo, spodní část páteře, pánev, slepé střevo, močové ústrojí, ledviny, kyčle a všechny tekutiny v těle. Její správné fungování se projevuje jako schopnost prožívat všechny smyslové prožitky a skutečnou radostí ze života. Otevírá se směrem dopředu.
Nerovnováha v druhé čakře:
Zablokovaná 2. čakra se může projevit chronickou bolestí spodní části zad, různými gynekologickými potížemi, potížemi s močením a také sexuální impotencí. Naopak nadměrné otevření může znamenat, že používáme sex jako drogu. Často inklinujeme k různým závislostem, kterými si nahrazujeme nedostatek lásky, pozornosti a doteků v dětství. Jsme agresivní a tíží nás nutkavý vztek. Máme pocit viny a strach ze ztráty pozornosti a lásky se projevuje ve formě nezvladatelné žárlivosti.
3. Manipúra – Solar plexus čakra
Barva: žlutá
Umístění: přibližně dva prsty nad pupíkem
Propojené orgány: játra, slezina, zažívací orgány
Tato čakra je sluneční čakrou, která nám dává světlo, teplo, energii a sílu. Vyjadřuje projev naší individuality a hájení svého území. Třetí čakrou vstupujeme do aktivního vztahu k druhým lidem. Odtud, jsou řízeny sympatie a antipatie k druhým a naše schopnost vytvářet si trvalé vazby. Princip třetí čakry je intuice a utváření. Otevírá se směrem dopředu.
Nerovnováha ve třetí čakře:
Nadměrně otevřená třetí čakra značí touhu ovládat svět a prosazovat za každou cenu svou moc. Avšak tato touha je poháněna vnitřním neklidem a nespokojeností. Chybí nám uvolněnost, jsme citově chladní, lítostiví a bezohlední. Také lehce vybuchneme, ve své podrážděnosti se projevuje mnoho hněvu, který jsme během času spolykali bez dalšího zpracování. Zablokování třetí čakry se projevuje jako nedostatek odvahy a pocit poražení. Všude vidíme překážky. V obtížných situacích cítíme sevření v žaludku a máme těkavé jednání. Neobvyklé zážitky nám přinášejí strach a neklid.
4. Anáhata – Srdeční čakra
Barva: zelená a růžová
Umístění: uprostřed prsou ve výši srdce
Propojené orgány: srdce, spodní část plic, krev a krevní oběh
Srdeční čakra vytváří střed systému čaker. V ní se spojují tři spodní fyzické – emoční centra se třemi horními duchovními. Principem čtvrté čakry je láska, cit a odevzdanost. Když otevíráme své srdce, začínáme spoluprožívat city jiných lidí. Všichni jsme jeden druhému zrcadlem a pokud máme schopnost cítit soucit i s tím, s kým máme určitý spor, stimulujeme tím otevření srdeční čakry. Otevírá se směrem dopředu.
Nerovnováha ve čtvrté čakře:
Pokud je tato čakra blokovaná, jsme závislí na náklonnosti ostatních a máme pocit, že bez nich nemáme cenu. Neumíme odejít z nefunkčního vztahu, protože nás skličuje vnitřní strach. Rádi bychom dávali a byli tu pro druhé, ale nejsme toho schopni, protože nejsme propojeni se zdrojem lásky. Nebo se naopak cítíme mocní a silní, ale nejsme schopni přijímat lásku od druhých lidí. Říkáme si, že jejich lásku nepotřebujeme. Přílišné otevření také není dobré, protože v takových situacích se stáváme velmi zranitelní a dovolujeme ostatním, aby z nás vysávali naší životní energii.
5. Višuddhi – Krční čakra
Barva: modrá
Umístění: uprostřed prsou ve výši srdce
Propojené orgány: dýchací orgány, orgány sluchového aparátu, kůže
Krční čakra je centrem komunikace. Vytváří spojení spodních čaker s čakrami hlavy. Slouží jako most mezi naším myšlením a cítěním. Přes krční čakru vyjadřujeme vše – smích, pláč, radost, slzy a naše celkové vnímání světa. Tudy ukazujeme světu svou vlastní pravdu a nezávislost na druhých. Krční čakru harmonizujeme tím, že vždy myslíme vážně to, co říkáme a říkáme to, co cítíme jako svou osobní pravdu. Otevírá se směrem dopředu.
Nerovnováha v páté čakře:
Zablokovaná krční čakra znamená nedostatek porozumění mezi hlavou a tělem. Je pro nás těžké vyjadřovat své vlastní pocity a své zadržované emoce projevujeme v často nepromyšleném chování nebo se uzavíráme do své vlastní intelektuality. Když se musíme projevit máme jakoby knedlík v krku a náš hlas je stísněný. Časté je také koktání. Přiliš otevřená krční čakra se naopak projevuje jako „užvaněnost“ nebo příliš rychlé mluvení a neschopnost naslouchat druhým.
6. Ádžňa čakra – Třetí oko
Barva: fialová
Umístění: střed čela mezi obočím
Propojené orgány: dutiny, malý mozek, centrální nervový systém, hormonální systém
Touto čakrou hledíme na svět prostřednictvím srdce. Dovršuje se zde naše vědomé bytí. Je to sídlo vyšších duchovních sil, intuice a moudrosti. Přináší hluboké porozumění, že to, co právě prožíváme, je důležité v dané etapě našeho života bez ohledu na to, jak moc to je nebo není příjemné. Energie této čakry se projevuje schopností brát lidi takové, jací jsou. Tato čakra dává schopnost vidět i skrze bariéry, za které se lidé schovávají. Hovoříme s člověkem a okamžitě postřehneme, že zalhal, nebo že neříká vše. Otevírá se směrem dopředu.
Nerovnováha v šesté čakře:
Nejčastější projev blokace této čakry je zatížení hlavy. Člověk žije výlučně svým intelektem a rozumem. Platí jen to, co je rozumem pochopitelné a vědeckými metodami dokazatelné. Vyšší poznání odmítáme jako nevědecké a nerealistické. Jedinou opravdovou skutečností je vnější viditelný svět. Život zaručují pouze naše materiální přání, tělesné potřeby a neovladatelné emoce. Příliš otevřená šestá čakra zase značí velké myslitele, kteří chápou podstatu všech věcí okolo, ale v praktické realitě mají problém fungovat a své vize nejsou schopní proměnit ve skutečnost.
7. Sahasrára – Korunní čakra
Barva: průzračná jako diamant
Umístění: vrcholek lebky
Propojené orgány: mozek
Je energetickým propojením všech 7 čaker. Právě tato čakra je pokládána za sídlo osvícení. Korunní čakra pomáhá spatřit celkový obraz. Otevírá nám přístup k poznání. Otevřenou sedmou čakrou k nám proudí vesmírné pravdy. Proces poznání „kdo jsem zde na této planetě“ se završuje. Otevírá se směrem nahoru.
Nerovnováha v sedmé čakře:
V sedmé čakře nedochází k blokádám, může být pouze méně či více vyvinuta. Když se začíná korunní čakra otevírat, zažíváme stále častěji okamžiky, kdy mizí oddělenost vnitřního bytí a vnějšího života, spojení s vesmírem a cítíme duševní sílu a vnitřní rovnováhu. Málo vyvinutá sedmá čakra se projevuje nedostatkem životní radosti. Je-li otevřená až příliš, dochází k neukojeným citům, které vznikají následkem nerealizované energie. To přináší frustraci a depresi. V tělesné úrovni se disharmonie projevuje formou častých migrén a silných bolestí hlavy. Také přehnaný strach před smrtí je někdy symptomem nevyvážení této čakry.
Dnes jsme si představili všech 7 základních čaker. A příště si povíme o tom, jak je můžeme léčit, pročišťovat a harmonizovat.