Element Země střídá element Kovu
Podzim je obdobím, kdy se naše energie pomalu obrací zvenku zpátky dovnitř a my se navracíme k sobě. Jemnější jinová energie střídá aktivní jangovou a nastává doba zklidnění a regenerace. Podle tradiční čínské medicíny je podzim elementem Kovu. Kov je spojen s emocí smutku a proto často přichází i typický melancholický splín.
I přesto je však podzim krásným a jedinečným obdobím, které nás přímo vybízí k péči o své tělo. Přichází čas na to, abychom zpracovali vše, co se během divokého léta nashromáždilo, vyčistili tělo, mysl i okolní prostředí a zbavili se všeho, co nám už neslouží. Všechny emoce, včetně smutku je potřeba nepotlačovat, ale naopak procítit a prožít. Aby se však z příjemné melancholie nestala vleklá deprese, je třeba si tuto dobu rozjímání a klidu co nejvíce zpříjemnit.
Na podzim je třeba chránit plíce a tlusté střevo
Element kovu je podle tradiční čínské medicíny spjat s orgány plic a tlustého střeva. Především o tyto části našeho těla se proto vyplatí na podzim pečovat. O střeva se postará správně složený jídelníček s převahou vlákniny a o plíce zase dostatek čerstvého vzduchu. A také aromaterapie. Využít můžete vonné svíčky, oleje, tyčinky nebo přímo již nasušené bylinky a koření.
Vůně, které vám nejlépe pomohou překonat náročnější podzimní období jsou především vůně zemité, zklidňující a energizující. Mí podzimní favorité jsou:
Červený pomeranč (povzbuzující)
Pomeranče působí nejen povzbudivě, ale také antidepresivně. Jsou mírně sedativní a podporují srdeční činnost. Jejich vůně je výborným životabudičem, která pomáhá udržet si životní svěžest. Jsou dobrým pomocníkem i při chronické únavě, která je často spojena právě s nedostatkem vitamínu C. Pokud se cítíte na podzim unavení, sáhněte po citrusech v kuchyni i aromaterapii.
Santalové dřevo (uzemňující)
Santal působí jako antirevmatikum a pomáhá léčit ledviny. Vůně santalového dřeva přináší s podzimem spojený příjemný pocit uzemnění a pomůže vytvořit „stabilní půdu pod nohama“. Léči emoční vypětí a jeho exotická vůně navozuje příjemné pocity. Má také dezinfekční účinky, často se používá například při čištění vzduchu v ordinacích a čekárnách a je proto velmi vhodný při kašli a nachlazení.
Vanilka (zklidňující i povzbuzující)
Vanilka zahání únavu, aktivuje mozkovou činnost, léčí nervová podráždění a pozitivně působí také na horečku. Vanilková vůně přináší do našeho života sladkost a radost. Navíc se vyznačuje afrodiziakálními účinky, což při prodlužujících večerech také nepřijde nazmar. S vanilkou roste chuť k jídlu i k životu.
Levandule (zklidňující)
Levandule je taková multifunkční stálice, která mě nikdy neomrzí. Díky svým širokým léčebným účinkům patří do samého srdce aromaterapie. Její vůně pomáhá zklidnit rozvířenou mysl, navozuje harmonii, přispívá k regeneraci buněk a je dobrá i proti kašli a nachlazení. Navíc napomáhá k dobrému spánku, přináší úlevu při migrénách i menstruačních bolestech a revitalizuje činnost jater a žlučníku.