Filipojakubská noc. To je noc z třicátého dubna na prvního května. Podle prastarých tradic je právě tahle noc spojována hlavně se zapalováním ohňů, koneckonců hlavně tato tradice byla zachována dodnes. Málokdo si totiž v dnešní době pálení čarodějnic spojí s různými magickými rituály, které byly v minulosti prováděny, protože naši předci věřili, že bez nich by nebyli chráněni před zlou mocí. A protože se na původní tradice a zvyklosti často zapomíná, my si je připomeneme.
Ochrana úrody i dobytka
Původně se ohně zapalovaly na kopcích, aby je čarodějnice viděly a zlo nemohlo postihnout celou vesnici. Svou roli hrály i křesťanské předměty, které u sebe lidé nosily, aby byli chráněni před zlými silami – nejčastěji to byly květy kapradí, hostie nebo svěcené křídy. Stejnými předměty byla chráněna i úroda nebo dobytek, který byl rovněž ohrožen zlými silami. Ve chlévech nesměly chybět zelené větvičky, často se celý chlév obsypával dokola pískem, aby žádná čarodějnice nemohla natáhnout svou mocnou ruku a učinit lidem příkoří. Dnes se už nic takového nedělá, dnešní doba si žádá jen velký oheň a samozřejmě tu správnou čarodějnici, která zůstane v ohni.
Každý má v tento velký den svůj jasný úkol. Zatímco muži staví na kopcích hranice, ženy se musí pustit do výroby umělé čarodějnice. Čarodějnice jsou vyráběny ze starých hadrů pevně připevněných ke starému koštěti a samozřejmě jim nesmí chybět pověstný věneček z pampelišek. Hotová čarodějnice je pak umístěna přímo na vysokou hranici a zapálena společně s ní. Nelze zapomínat ani na méně známou tradici, která se v různých koutech Česka dochovala, kdy muži zapalují košťata a vyhazují je do výšky. Jakmile oheň trošku opadne, ženy ho přeskakují a u toho myslí na svá největší přání nebo naopak myslí na to, co by rády zažehnaly či čeho by se nejraději zbavily.
I oheň má svou tradici
Podle starých tradic a pověstí, je tou nejúčinnější ochranou před čarodějnicemi právě oheň. Ten by měl být ale co nejpřirozenější, aby byly zachovány ochranné účinky před zlými silami. Zároveň by oheň měl být co největší, právě z toho důvodu se už roky staví velké hranice, pagody nebo velké pyramidy, které zajistí dostatečně velký oheň. Při rozdělávání ohně je navíc nutné dodržovat zásady, oheň by měl být zakládán a nadále během večera a noci udržován pouze z přírodních materiálů. Na staré pneumatiky nebo plasty proto rovnou zapomeňte, kromě jiného je pálení takových věcí zakázáno. Podle starých tradic, kdo pálí nečisté a zakázané věci, jako jsou právě pneumatiky, oleje nebo odpadky, zlo na sebe a všechny okolo přivolává. Hlavně pověrčivci by si proto měli dát pozor na to, co během filipojakubské noci do ohně hází.