Když se řeknou Velikonoce, snad každý si hned vybaví malovaná vajíčka. V minulosti se tradičně před Velikonocemi držel půst dlouhých čtyřicet dní. Dokážete si jen na chvíli představit, že se na tak dlouhou dobu sami postíte a na déle než měsíc vyřadíte ze svého běžného jídelníčku třeba veškeré pochutiny a z větší části dokonce i maso? Po tak dlouhé době půstu se každý musí dobře a hlavně dosyta najíst. Po uplynutí doby půstu se tak zpravidla podávala jídla velmi vydatná, tato tradice zůstala zachována až do současnosti. A mnozí to jistě ocení. Kdo si taky během roku jen tak upeče šťavnaté jehněčí žebírko nebo skvělého králíka doplněné o špenát a lahodné bramborové nočky?
Velikonoce jsou, stejně jako třeba Vánoce, hodně i o jídle a tradicích. Jídlo je ale vždy takovou spojkou. Právě u jídla, u prostřeného stolu, se ve slavnostní den v poledne schází rodina, která zpravidla obědvá jídlo, které není přes rok tak běžné. V některých rodinách se nedá dopustit na velikonoční kaldoun, tradiční velikonoční polévku, nad kterou některé děti i dospělí sice mnohdy ohrnují nos, ale její chuť i síla jsou naprosto nezaměnitelné. Stěžejní je samozřejmě hlavní chod. My se podíváme na tradiční jehněčí se špenátem a bramborovými noky.
Velikonoční kaldoun
Budete potřebovat:
- vnitřnosti ze dvou kuřat
- 2 králičí hlavy
- 4 kusy drůbežích skelet
- 1 celer
- 3 mrkve
- 1 petržel
- 2 cibule
- máslo, mléko, olej
- smetanu, hladkou mouku
- sůl, pepř, muškátový květ, nové koření
Připravte si větší hrnec, ve kterém budete vařit králičí hlavy, vnitřnosti i skelety dohromady. K nim přidejte očištěnou kořenovou zeleninu, jednu cibuli, pepř, sůl a nové koření. Jakmile bude zelenina měkká, nechejte ji vychladnout a nakrájejte na kousky – kousky zeleniny pak přidáte do polévky, krájejte proto na tak velké kousky, jaké máte v polévkách rádi. Hotový vývar přeceďte do nádoby bokem a nakrájejte si jednu větší cibuli. Cibuli orestujte, aby byla krásně zlatavá, zaprašte hladkou moukou, zalijte připraveným vývarem a nechejte několik minut provařit. Mezitím si oberte maso, které jste předem vyndali z vývaru, přidejte společně s nakrájenou zeleninou do polévky a ještě chvíli nechejte vařit. Nakonec přidejte petrželovou nať a muškátový květ.
Jehněčí kotletka se špenátem a bramborovými noky
Jehněčího masa se není důvod bát, pokud jde o úpravu. Je poměrně rychle hotové, zvlášť když připravujete jehněčí hřbet, který je velmi šťavnatý. U tohoto receptu je důležité správné načasování a i když vypadá na první pohled trošku náročně, celý pokrm je možné mít hotový už během hodinky.
Budete potřebovat:
- 400g jehněčího hřbetu – cca 10 žeber
- 1 kg brambor
- 1 vejce
- 100-200g hrubé mouky
- sůl, pepř
- čerstvý špenát
- česnek, šalotka
Brambory je vhodné uvařit den dopředu, ale pokud to nestihnete, nic se neděje – těsto možná nebude tak dobře držet pohromadě, ale i tak se Vám dostane dobrých výsledků. Brambory oloupejte, nastrouhejte, dochuťte solí, pepřem, přidejte vejce a nakonec i mouku. Bramborové těsto zpracovávejte ručně, jednotlivé noky pak můžete zpracovávat polévkovou lžící. Hned vhazujte do vroucí vody a po vytažení lehce potřete sádlem – není však nutné. Špenát properte, nakrájejte na drobno šalotku a na másle lehce orestujte společně s nasekaným česnekem – využití v tomto receptu najde i česnek medvědí. Přidejte špenát, nechejte ho lehce spařit a párkrát promíchejte. Celý hřebínek masa pořádně prosolte, opepřete a ze všech stran orestujte zprudka na oleji. Maso se rychle zatáhne a pak už ho stačí v troubě nechat péct zhruba jen 15-20 minut na 150 stupňů – po této době by mělo být jehněčí připraveno v úpravě medium. Po upečení hřbet nakrájejte ostrým nožem na jednotlivé kotlety, které díky kostem můžete na talíři opřít o sebe a ušetříte si tak starosti se servírováním – kotlety o sebe opřené vypadají na talíři prostě skvěle.