Dárky, zvyky a tradice, cukroví a hlavně dobré jídlo. To všechno jsou takové malé symboly Vánoc, které jsou teď už opravdu za dveřmi. Kromě jiného jsou svátky klidu a pohody hlavně o společně strávených chvílích, které není dobré nikdy považovat za samozřejmost. Každá rodina si sama volí, jak bude trávit Štědrý večer a jaké slavnostní menu bude na slavnostním stole. Kdo totiž není vyznavačem tradičního menu, má hned několik možností, jak si večer zpestřit. Jednou z možností je i návštěva oblíbené restaurace, která má možná na Štědrý den otevřeno. Rodinné obědy i večeře jsou dnes v restauracích na Štědrý den naprosto normální, menu je samozřejmě vždy originální, narazit lze ale i na tradiční speciality české kuchyně.
My jsme si pro Vás připravili recepty na takové tradičně netradiční sváteční menu, které Vám snad padne na první pohled do oka a celé Vaší rodině nakonec zachutná. Nezapomínejte, že každá správná Štědrovečerní večeře by měla začínat předkrmem nebo alespoň polévkou, končit by pak měla vynikajícím dezertem. Jak na rychlou rybí polévku jsme si připomněli už minulý rok, letos se pustíme do netradiční, zato vynikající polévky.
Vánoční hrachová polévka
Budete potřebovat:
- 250g zeleného loupaného hrášku
- 200ml smetany ke šlehání
- 2 stroužky česneku
- 4 plátky anglické slaniny
- sůl, pepř, hrst majoránky
- drůbeží vývar
Připravte si misku na hrášek, který nejlépe přes noc namočte do vody, aby se doba varu zkrátila. Na druhý den vařte hrášek v té stejné vodě, dokud nebude úplně měkký, osolte a rozmixujte. Následně nechejte projít varem, přidejte vývar a zahřejte. Postupně přidávejte smetanu, utřený česnek, pepř, majoránku a podle chuti ještě přidejte sůl. Chvíli povařte, na pánvi opečte slaninu, kterou nakonec ozdobíte polévku na talíři. Dle chuti můžete přidat i chlebové krutonky, kapku olivového oleje nebo lžíci zakysané smetany.
Kuřecí roládka a pyré s kaštany
Budete potřebovat:
- 1 celé kuře
- máslo
- 6 kousků toustového chleba
- 150ml polotučného mléka
- 3 vejce
- sůl, pepř
- petržel, rozmarýn
- muškátový oříšek, tymián
Na pyré:
- 1kg brambor
- 300ml plnotučného mléka
- 3 lžíce másla
- strouhaná kůra z jednoho citronu
- 200g upečených jedlých kaštanů
Toustový chléb nakrájejte na kostičky, opečte na pánvi a přidejte žloutky – bílky si zatím nachystejte zvlášť a ušlehejte z nich tuhý sníh, který následně přijde do nádivky. K nakrájenému a opečenému chlebu přidejte rozpuštěné máslo, mléko, vyšlehaný sníh z bílků a všechny nasekané bylinky včetně muškátového oříšku. Vše promíchejte, zakryjte folií a uložte na chvíli do chladničky. Mezitím, co bude odpočívat Vaše nádivka, je nutné vykostit kuře. Jakmile budete mít hotovo, položte vykostěné kuře prsy dolů, pořádně osolte a přidejte připravenou nádivku. Naplněné kuře zabalte, svažte pevným provázkem a snažte se, aby měla roládka souměrný, nejlépe válcovitý tvar. Pečte v troubě při 180 stupních zhruba hodinku, jednou za čas polévejte výpekem. Mezitím si připravte bramborovou kaši tak, jak jste zvyklý z výše zmíněných ingrediencí – během doby, kdy pečete kuře, můžete zvlášť na plechu péct i kaštany, kterými nakonec ozdobíte bramborovou kaši na talíři. Roládku nakrájejte na souměrné plátky a podávejte s kaší a kaštany.
Panna cotta s malinovým přelivem
Budete potřebovat:
- 2 lžíce jemně mleté želatiny
- 500ml smetany ke šlehání
- 40g moučkového cukru
- 1 vanilkový lusk
- lžíce rostlinného oleje
- 200g malin + moučkový cukr dle chuti
Připravte si formičku, které lehce vytřete rostlinným olejem, aby se Vám při vyklepávání hotového dezertu vše povedlo naprosto na jedničku. Připravte si mističku s dvěma lžícemi vody, ve kterých necháte chvíli rozpustit želatinu. Po zhruba pěti minutách želatina vodu absorbuje, smetanu vlijte do hrnce společně s cukrem a vybraným vanilkovým luskem, zahřejte a míchejte, dokud smetana nezačne přicházet do varu. Pak přidejte želatinu, minutku povařte a hned vlijte do připravených formiček. Hotovou panna cottu je nutné nechat v chladničce několik hodin, alespoň pět. Před podáváním svařte maliny s cukrem a pak společně podávejte.