Dokázali byste říct, která z domácích prací je tou nejméně oblíbenou, jeden by dokonce řekl, že je naprosto nenáviděnou? Mytí oken, samozřejmě. Činnost, do které se nechce snad nikomu, přesto je jednou za čas potřeba okna umýt. Odhodlat se a pustit se do toho. Jen se přiznejte, jak je to dlouho, co jste se pustili do mytí oken právě u sebe doma?
Čistá okna jsou jednou z hlavních vizitek každého domu nebo bytu. Už naše babičky si potrpěly na čistá okna a taky měly spoustu různých triků, jak je dokonale vyčistit, vyleštit a taky jak je udržet dlouho čistá a lesklá. Přiznejme si, že nejhorší je, když se podíváte během dne z okna svého domova a místo ruchu velkoměsta nebo krásné přírody spatříte jen šmouhy, prach a zašlou špínu, která nepůjde jen tak snadno dolů. O to hůř se Vám pak bude odhodlávat do práce.
Čistá okna nejen na Vánoce
Vánoce jsou jednou z příležitostí, při které se umývají okna snad v každé domácnosti. Jak to ale udělat, aby byla okna čistá ještě dlouho po Vánocích a Vy se nemuseli pouštět do práce třeba zase na Velikonoce? Poradíme Vám, jak udržet okna dlouho čistá. Díky našim trikům budete umývat okna jen dvakrát do roka, což už není tak strašná představa. A možná se dokonce začnete na mytí oken trošku těšit.
Naše triky pro čistá okna:
- používejte jen přípravky, které jsou určeny na čištění oken
- voda by neměla být horká, spíš vlažná
- nemyjte okna, když je příliš horko a venku svítí slunce
- na mytí oken nikdy nepoužívejte přípravky určené na nádobí
- umyjte nejdřív rámy oken, poté až skla
- s leštěním oken pomohou utěrky z mikrovláken nebo staré dobré noviny
- do vody můžete přidat i trošku octa, okna zbaví mastnoty a půjdou lépe vyleštit
Není těžké držet se osvědčených rad a tipů, stačí se jen na mytí oken dobře připravit. Zkušené hospodyňky vždy doporučují dostatečně velký kbelík na vodu, do které se následně přidává čistící přípravek určený na mytí oken – nikdy nepoužívejte jiné přípravky, které mohou okna mastit. Kromě kbelíku je nutné brát v potaz i počasí. Zdá se Vám to, jako naprostý blábol? Opak je pravdou. Už naše babičky věděly, že umývat okna v příliš velkém horku za svítícího sluníčka je špatný krok. Voda na oknech bude velmi rychle zasychat, Vy nebudete stíhat leštit a tím pádem na oknech vzniknou šmouhy, které určitě nechcete. Před mytím oken se proto podívejte na oblohu. Mělo by být příjemně, nemělo by foukat ani svítit. Když mrzne, raději nechejte mytí oken na jindy. Voda bude rychle stydnout a špína půjde špatně dolů. Současně s mytím oken jde roku v ruce i prádlo. Sundejte záclony, závěsy a dejte je vyprat. Vykliďte parapety a připravte je na mytí.
Jakmile budete mít vyklizené parapety, měli byste se podívat okolo oken. Nachází se v jejich blízkosti nějaké pavučiny? Určitě je nejdřív vyluxujte. Okolí oken se dokonce často potýká s plísněmi, i po nich se proto podívejte. Pokud naznáte, že se nachází v okolí okna plíseň, určitě ji nastříkejte vhodným přípravkem, který je takovou první pomocí. Před mytím oken zkrátka a dobře udělejte všechno, co můžete, abyste si následně čistá okna nezašpinili. Práce by přišla v niveč a jistě by Vám to i bylo líto.
Jsou na Vašich oknech žaluzie? Umyjte je jako první. Na žaluziích se drží obrovské množství prachu, který špiní i okna. Po žaluziích se pusťte se mytí okenních rámů, které jsou přímo lákadlem každé špíny. Navíc jsou rámy ve většině domácností bílé, takže je na nich vidět každé šmouha. Zhruba jednou za tři roky je vhodné okenní rámy ošetřit speciálním chemickým přípravkem, který zachová dlouhodobě jejich bělost. Jakmile budete mít žaluzie i okenní rámy umyté, můžete se konečně pustit do čištění samotných oken. Nebojte se, s různými pomocníky Vám půjde práce skvěle od ruky a mytí oken se stane jednou z nejméně náročných domácích prací.